Reklama

Reklama

Pierwszy dzień ogólnokrajowego lockdownu we Francji. Kontrole i świąteczne wyjazdy

Wielka Sobota to pierwszy dzień ogólnokrajowego lockdownu we Francji. Przestrzegania nowych obostrzeń sanitarnych pilnuje ponad sześć tysięcy policjantów i żandarmów. Mieszkańcy Paryża i innych dużych miast stali w korkach, aby wyjechać z metropolii na Wielkanoc.

Władze zezwoliły na wyjazdy na święta wielkanocne mimo obowiązywania ogólnokrajowego lockdownu. Tuż po jego ogłoszeniu w czwartek wieczorem przez prezydenta Emmanuela Macrona Francuzi kupili ponad 600 tys. biletów na pociągi.

Minister ds. obywatelstwa Marlene Schiappa apelowała jednak w sobotę o pozostawanie w domu i ograniczenie przemieszczania się do minimum.

Obostrzenia w kraju

Główne obostrzenia to zamknięcie sklepów z wyjątkiem lokali sprzedających produkty pierwszej potrzeby, zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania z wyjątkiem świątecznego weekendu. Dodatkowo zdalnie mają pracować wszyscy ci, którzy mają taką możliwość, a szkoły będą funkcjonować zdalnie przez najbliższe trzy tygodnie. 

Reklama

Niezmiennie obowiązuje godzina policyjna od godz. 19.

Nie wiadomo, ile nowych zakażeń

Z powodu problemów technicznych Agencja Zdrowia Publicznego nie opublikowała w sobotę danych dotyczących potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Podano jedynie, że w szpitalach w ciągu doby zmarło 187 chorych, a liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 96 493.

Do szpitali przyjęto 1730 chorych z COVID-19, 399 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 157 i wynosi 28 886. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 5273 chorych.

Jak przebiegają szczepienia?

Od początku kampanii szczepień we Francji zaszczepiono 12 354 830 osób. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało 9 242 996 osób (czyli 13,8 proc. populacji i 17,6 proc. dorosłych), a 3 111 834 również drugą (4,6 proc. populacji i 5,9 proc. dorosłych). Minionej doby wykonano łącznie 218 933 szczepienia, z czego 156 432 pierwszą dawką, a 62 501 drugą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne