Reklama

Reklama

Pięć najczęściej zadawanych pytań z infolinii NFZ ws. koronawirusa

Osoby, które dzwonią na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) pytają m.in. o to, jak mają postępować po powrocie z miejsc wysokiego ryzyka, czy powinny w ogóle tam wyjeżdżać, ile trwa inkubacja wirusa, jakie prewencyjne metody stosować – wynika z wpisu resortu zdrowia na Twitterze.

Ministerstwo, w specjalnie przygotowanej prezentacji, udziela odpowiedzi na pięć najczęściej stawianych pytań.

Reklama

W przypadku, gdy dzwoniąca osoba wróciła z północnych Włoch i występują u niej niepokojące objawy, powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, a w przypadku nasilonych objawów, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału prewencyjno-zakaźnego. Natomiast, jeśli objawy nie występują, ale wróciła z krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia, powinna obserwować stan swojego zdrowia, codziennie mierzyć temperaturę i zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopochodnych (bóle mięśni, kaszel, złe samopoczucie).

Ministerstwo nie rekomenduje też wyjazdów do krajów wysokiego ryzyka i przypomina, że okres wylęgania koronawirusa może trwać do dwóch tygodni.

W odpowiedzi na kolejne pytanie - dotyczące metod zapobiegania zarażeniu koronawirusem - odpowiada, że należy często myć ręce, zachować bezpieczną odległość od ludzi, kaszleć i kichać w chusteczkę lub zgięcie łokcia, unikać dotykania ust, nosa, oczu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje