Reklama

Reklama

Pfizer zapewnia, że szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna

Firma farmaceutyczna Pfizer oświadczyła, że produkowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna. To reakcja na decyzję amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, która zaleciła, by wstrzymać szczepienia innym preparatem - Johnson&Johnson. Obecnie w USA wykorzystywane będą tylko dwie szczepionki - Pfizera i Moderny.

Reklama

Oświadczenie Pfizera pojawiło się w ślad za zaleceniem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), by wstrzymać szczepienia jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. Rekomendacja wynikła z faktu, że u pięciu Amerykanek stwierdzono zakrzepy krwi po przyjęciu szczepionki tej firmy.

Bazują na Pfizerze i Modernie

Reklama

W związku z decyzją federalnej agencji ds. zdrowia publicznego akcja szczepień przeciwko koronawirusowi bazuje obecnie w Stanach Zjednoczonych tylko na preparacie BionNTech i Pfizera oraz Moderny.

"Po podaniu ponad 200 mln dawek na całym świecie firma Pfizer przeprowadziła kompleksową ocenę bieżących całościowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki Pfizer i BioNTech BNT162b2. Nie dostarczyła ona dowodów na to, by tętnicze powikłania zakrzepowo-zatorowe z trombocytopenią lub bez niej stanowiły ryzyko związane ze stosowaniem naszej szczepionki COVID-19" - zadeklarowała amerykańska firma.

Przenalizowano wszystkie niepożądane skutki uboczne

W oświadczeniu zwrócono uwagę na fakt, że analiza danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki obejmowała przegląd wszystkich niepożądanych skutków ubocznych szczepionki i wydarzeń w okresie do 27 marca 2021 roku.

"Przy tak ogromnej liczbie osób zaszczepionych do tej pory żadne obserwacje medyczne dotyczące zakrzepicy nie obniżyły poziomu bezpieczeństwa naszej szczepionki potwierdzonego jako wysoki w badaniach klinicznych fazy nr 3" - podkreśliło w swym oświadczeniu kierownictwo Pfizera.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje