Reklama

Reklama

PE poparł propozycje KE dot. wsparcia krajów UE w związku z koronawiursem

Parlament Europejski w czwartkowych głosowaniach poparł propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wsparcia krajów w związku z pandemią koronawirusa przez m.in. przeznaczenie środków z funduszy spójności na walkę ze skutkami kryzysu. Większość posłów głosowała mailowo.

PE poparł m.in. propozycję przekazania 37 mld euro z funduszy UE na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE.

Rozszerzenie Funduszu Sprawiedliwości UE

Druga przyjęta przez europosłów propozycja to rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 roku kraje europejskie będą mogły otrzymać do 800 mln euro. 

Fundusz został utworzony w odpowiedzi na powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu wykorzystano go w odniesieniu do 80 katastrof.

Reklama

Transport lotniczy

Europosłowie opowiedzieli się też za propozycją KE dotyczącą tzw. slotów w transporcie lotniczym. 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli przewoźnik lotniczy wykorzystał na start lub lądowanie przyznany slot przez co najmniej 80 proc. czasu w danym sezonie, zachowa go w następnym. W przeciwnym razie może on zostać przyznany innej linii lotniczej. KE, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji w tym sektorze w związku z epidemią koronawirusa, zaproponowała zawieszenie tych regulacji. 

Projekt zakłada, że przewoźnicy będą mogli utrzymać sloty, nawet jeśli nie wykorzystują ich w tym sezonie w 80 proc. 

Reklama

Reklama

Reklama