Reklama

Reklama

Pandemia koronawirusa. Objawy zakażenia widać na skórze

Nie tylko kaszel i gorączka, ale też wysypki i zaczerwienienia skóry są objawami koronawirusa - do takiego wniosku doszli naukowcy hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV). Z ich badań wynika, że zmiany na skórze mogą być czasem jedyną oznaką choroby.

Badania "COVID-Skóra" (COVID-Piel) prowadzone są w całym kraju i obejmują pacjentów we wszystkich przedziałach wiekowych. Pracami kierują naukowcy z AEDV a uczestniczą w nich dermatolodzy, którzy przesyłają Akademii swoje obserwacje. 

- Chcemy podzielić na kategorie, ale też zrozumieć wpływ niektórych objawów skórnych, które występują u osób mających lub które miały koronawirusa - wyjaśniła w komunikacie zamieszczonym przez AEDV kierująca pracami, dr Cristina Galván Casas.

Zmiany mogą pojawić się na dowolnym obszarze skóry, jednak zauważono, że wysypka najczęściej występuje na brzuchu i plecach. Czasem wygląda jak zwykła pokrzywka albo zaczerwienienie, czasem upodabnia się do wietrznej ospy. 

Reklama

Skóra może też przyjmować ciemną barwę, jak po odmrożeniu. Nie tylko na tułowiu, ale też na dłoniach i stopach, mogą wystąpić małe pęcherzyki. 

Jak wynika z badań, wysypki mogą być jedynymi oznakami, świadczącymi o zarażeniu koronawirusem. Dotyczy to zwykle dzieci i młodzieży. 

- Zdarza się, że zmiany na skórze są wiodącymi objawami choroby. To bardzo ważny fakt - czytamy na stronie Akademii Dermatologii i Wenerologii.  

Zgodę na prowadzenie badań wydała Europejska Agencja Leków (ENCePP), a także hiszpańska Komisja ds. Etyki Badań Naukowych.

Ewa Wysocka 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama