Reklama

Reklama

Pandemia koronawirusa. Francja wycofuje wojska z Iraku

Z powodu koronawirusa Francja wycofuje czasowo z Iraku wszystkich swoich żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach szkoleniowych. Operacja rozpocznie się w czwartek - informuje sztab generalny francuskich sił zbrojnych.

"W koordynacji z rządem irackim koalicja międzynarodowa do walki z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie postanowiła tymczasowo zawiesić działania szkoleniowe dla irackich sił bezpieczeństwa ze względu na kryzys zdrowotny" - informuje francuski sztab generalny w komunikacie prasowym wydanym w środę wieczorem.

"Francja zdecydowała się na wycofanie personelu operacji Chammal (francuski komponent koalicji ) w Iraku" - informuje Sztab Generalny.

Wróci ok. 200 francuskich żołnierzy

W misji w Iraku uczestniczyło około 200 żołnierzy francuskich zaangażowanych w szkolenie armii irackiej lub w działania w sztabie koalicji w Bagdadzie.

Reklama

Operacja wycofywania żołnierzy z Iraku rozpocznie się w czwartek i ma charakter tymczasowy - poinformował agencję AFP rzecznik francuskiego sztabu generalnego płk. Frederic Barbry.

Z Iraku swoich żołnierzy zdecydowali się odwołać również Amerykanie, Brytyjczycy, Hiszpanie i Czesi.

Niechętna decyzja Paryża

Dziennik "Le Figaro" podkreśla, że Paryż niechętnie zdecydował o wycofaniu swoich żołnierzy z Iraku, obawiając się odtworzenia w tym kraju i w sąsiedniej Syrii grup terrorystycznych związanych z IS, odpowiedzialnym za serię ataków terrorystycznych we Francji od końca 2015 r.

"Państwo Islamskie wciąż jest silne w Syrii, w szczególności na obszarach rzekomo kontrolowanych przez reżim (...) Jeśli chodzi o Irak, niepokoi sytuacja wewnętrzna. IS reorganizuje się i nęka tamtejsze siły rządowe" - ostrzegała w połowie lutego francuska minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, cytowana przez AFP.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy