Reklama

Reklama

Pandemia koronawirusa. Chiny zezwoliły na kolejny etap testów nad szczepionką

Władze ChRL zezwoliły na rozpoczęcie wczesnej fazy prób klinicznych kolejnych dwóch prototypów szczepionki przeciw koronawirusowi - podała we wtorek agencja Xinhua. Według mediów, będą to pierwsze testy inaktywowanych szczepionek przeciw COVID-19 na ludziach.

Jeden z prototypów powstał w wyniku współpracy oddziału Chińskiej Państwowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm) w mieście Wuhan i Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Drugi opracowała pekińska firma Sinovac Research and Development - przekazała Xinhua.

Sinopharm zamierza zwerbować prawie 1,4 tys. ochotników do udziału w pierwszych dwóch fazach eksperymentu klinicznego, które mają się zakończyć przed 10 listopada 2021 roku - podał chiński portal Caixin, powołując się na komunikat rządowy. Zazwyczaj do określenia bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek potrzeba trzech faz prób klinicznych.

Reklama

Prototyp Sinopharm opracowano w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk, przy wsparciu finansowym ministerstwa nauki i techniki. Laboratorium, położone blisko pierwotnego ogniska pandemii w Wuhanie, było wśród instytucji, które jako pierwsze określiły kod genetyczny wirusa - przypomina Caixin.

Portal podkreśla również, że oba prototypy to szczepionki inaktywowane, czyli zrobione z mikroorganizmów "zabitych" poprzez procesy fizyczne lub chemiczne.

Poszukiwanie szczepionki

Przemysł farmaceutyczny i służby medyczne starają się jak najszybciej opracować szczepionkę przeciwko groźnemu koronawirusowi, którym zakaziło się na świecie już prawie 2 mln osób, a prawie 120 tys. z nich zmarło.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie prowadzone są badania nad 70 prototypami szczepionki przeciw koronawirusowi. Trzy z tych projektów - dwa w USA i jeden w Chinach - weszły już wcześniej w fazę testów na ludziach.

Chińska firma biofarmaceutyczna CanSino Biologics i Instytut Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych poszukują ochotników do udziału w drugiej fazie testów klinicznych opracowanego przez te instytucje prototypu szczepionki. Wstępne dane z zakończonej już pierwszej fazy testu sugerują, że produkt jest bezpieczny - ogłosiło niedawno CanSino.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy