Reklama

Reklama

Pacjentka zmarła po tym, jak przeszczepiono jej płuca osoby chorej na COVID-19

Była po przeszczepie, zmarła dwa miesiące po operacji. Dopiero potem okazało się, że pacjentka szpitala w amerykańskim Michigan została przy okazji zakażona koronawirusem, bo płuca były od chorej osoby.

Lekarze z Michigan twierdzą, że pierwsze testy dawcy nie wykazały zakażenia. Nie ma jednak wątpliwości, że przyczyną śmierci był COVID-19. Jak podaje ABC News, kobieta zmarła dwa miesiące po przeszczepie, ale przez wiele tygodni szukano przyczyn.

Dzisiaj wiadomo, już więcej. Trzy dni po przeszczepie u pacjentki wystąpiła wysoka gorączka, spadło jej ciśnienie krwi, wróciły trudności z oddychaniem. Badania wykazywały oznaki zapalenia płuc. Zaczęły też pojawiać się problemy z pracą serca. Gdy lekarze ponownie przeprowadzili test na koronawirusa, wyniki okazały się pozytywne.

Reklama

Lekarze, zastanawiając się w jaki sposób doszło do zakażenia, zbadali próbki pobrane od dawczyni. Choć testy materiału pobranego z nosa i gardła dany po raz kolejny dały wynik negatywny, to "dodatnią" okazała się próbka z płuc.

Zachorował też chirurg, który przeprowadził transplantację

Cztery dni po przeszczepie na COVID-19 zachorował również chirurg, który przeprowadził transplantację. Badania genetyczne nie pozostawiły wątpliwości - zarówno pacjentka, jak i lekarz zarazili się od dawczyni.

- Przed zabiegiem przeprowadziliśmy testy, które robimy zawsze. Absolutnie nie użylibyśmy płuc, gdybyśmy wiedzieli o zakażeniu koronawirusem - mówi dr Daniel Kaul, dyrektor oddziału chorób zakaźnych w szpitalu uniwersyteckim w Michigan. Całe zdarzenie nazwał "tragicznym przypadkiem".

NBC News podkreśla, że to pierwszy tak dokładnie udokumentowany przypadek zakażenia koronawirusem w wyniku przeszczepu od początku epidemii. 


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje