Reklama

Reklama

Oświadczenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie powrotu Polaków z Chin

Polacy, którzy w sobotę wieczorem przylecą z Chin na pokładzie samolotu LOT, m.in. członkowie przebywających tam załóg spółki, która czasowo zawiesiła rejsy do Pekinu, po powrocie do kraju będą monitorowani, pozostając w kontakcie z sanepidem – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Sobotni rejs PLL LOT z lotniska Pekin-Daxing (PKX) do Warszawy na Lotnisko Chopina realizowany jest Boeingiem 787-9 Dreamliner, który na pokład może zabrać 294 pasażerów. Jego przylot planowany jest w sobotę w godzinach wieczornych.

Samolot przywiezie do Polski członków załogi LOT-u oraz tych pasażerów z Polski i Unii Europejskiej, którzy zdecydują się wrócić do kraju.

Pod nadzorem sanepidu

"Osoby, które przylecą samolotem LOT-u, zostaną poddane standardowym, sprawdzonym procedurom. Będą pod stałym nadzorem służb sanitarno-epidemiologicznych. Tak, jak każdy przylatujący do Polski z Chin. Wypełnią karty informacyjne, w których podadzą swoje dane kontaktowe" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Reklama

"Osoby te dołączą do grupy ponad 500 osób, które są obecnie monitorowane przez sanepid i pozostają w bieżącym kontakcie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi" - dodał.

Rzecznik wyjaśnił, że podróżni przekażą w specjalnych kartach m.in informacje o tym, gdzie będą przebywali przez kolejne 14 dni. Jeśli zaobserwują u siebie objawy typu gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar czy kaszel mają informować o tym służby sanitarne.

"Same służby również będą się systematycznie kontaktować z osobami, które wróciły. Tak, jak dzieje się to do tej pory" - wskazał.

LOT zawiesił połączenia

W związku z epidemią koronawirusa zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zdecydował tymczasowo zawiesić od 31 stycznia do 9 lutego rejsy do Pekinu. Normalnie LOT lata bezpośrednio z Warszawy na dwa pekińskie lotniska: Stołeczne Międzynarodowe Lotnisko Pekin (PEK) i Pekin-Daxing (PKX), w sumie codziennie, siedem razy w tygodniu.

Śmiertelny koronawirusa

Wirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Chińska komisja zdrowia poinformowała w sobotę w Pekinie, że w wyniku zarażenia koronawirusem zmarło co najmniej 259 osób, a liczba zakażonych wzrosła do 11 791.

Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów Chin, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii. Jak dotąd nie pojawiły się jednak doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Termin ten używany jest w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, co wymaga skoordynowanej reakcji państw. Polska wdrożyła standardy WHO na długo przed ogłoszeniem stanu zagrożenia.

Reklama

Reklama

Reklama