Reklama

Reklama

Orędzie Władimira Putina do obywateli. "Zaszczepcie się"

Prezydent Rosji zaapelował w orędziu do wszystkich obywateli, by zaszczepili się przeciwko COVID-19. Władimir Putin podkreślił, że pandemia koronawirusa nie została jeszcze pokonana. Zagroził też odwetem organizatorom "wszelkich prowokacji" przeciwko Rosji.

- Zwracam się jeszcze raz z apelem do wszystkich obywateli Rosji - zaszczepcie się! - oznajmił Władimir Putin w dorocznym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami parlamentu Rosji. 

Wezwał obywateli, by "nie tracili czujności" i przekonywał, że "koronawirus nie został jeszcze do końca pokonany i nadal jest bezpośrednim zagrożeniem". Ocenił następnie, że "centralne znaczenie mają teraz szczepienia". - Możliwość przyjęcia szczepionki powinna być powszechna, co pozwoli na jesieni na ukształtowanie się odporności stadnej - powiedział Putin.

Reklama

"Mamy trzy niezawodne szczepionki"

Szef państwa przekonywał, że rosyjscy naukowcy dokonali "prawdziwego przełomu" i dzięki nim Rosja "ma teraz trzy niezawodne szczepionki przeciwko koronawirusowi". Ocenił, że jest to dowodem na rosnący potencjał naukowo-techniczny kraju.

W Rosji, według oficjalnych danych, zakaziło się koronawirusem od początku pandemii ponad 4,7 mln osób. W ciągu ostatniej doby wykryto 8271 zachorowań. Wskutek COVID-19 zmarło ponad 106 tys. osób, w tym 399 w ciągu minionej doby.

Aleksandr Gincburg, szef ośrodka naukowego im. Nikołaja Gamalei, powiedział we wtorek, że szczepionką Sputnik V zaszczepiło się do tej pory 10-11 mln Rosjan.

"Autorzy prowokacji przeciwko Rosji będą żałować"

W orędziu do obywateli Putin zagroził też odwetem organizatorom "wszelkich prowokacji" przeciwko Rosji.

- Organizatorzy wszelkich prowokacji, zagrażających interesom bezpieczeństwa Rosji, będą żałować tego, co zrobili, tak, jak już dawno nie żałowali - oświadczył. - Chcemy mieć dobre relacje ze wszystkimi uczestnikami społeczności międzynarodowej. Ale czepiają się Rosji - to tu, to tam - powiedział Putin. Dodał następnie: - Nie chcemy palić mostów, ale jeśli ktoś zechce je palić, to powinien wiedzieć, że odpowiedź Rosji będzie szybka, asymetryczna i ostra.

Zapewnił, że "jeśli ktoś będzie przyjmował ton egoistyczny", to Rosja znajdzie sposób na obronę swojego stanowiska. Przestrzegł też przed przekraczaniem "czerwonych linii" i zapowiedział, że to Rosja będzie za każdym razem określać, gdzie się one znajdują.

"Praca nad nową bronią idzie zgodnie z planem"

Putin przypomniał również w orędziu, że do armii trafił już system Awangard, uzbrojony w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi. Do służby 0 jak podkreślił - wszedł także laser bojowy Pierieswiet.

- Praca nad nowymi systemami rosyjskiego uzbrojenia idzie zgodnie z planem - zapewnił.

O istnieniu tych nowoczesnych rodzajów uzbrojenia prezydent Rosji poinformował po raz pierwszy w 2018 r., również w dorocznym orędziu.

"Ujawniono plany zamachu stanu na Białorusi"

Putin zabrał też głos w sprawie sytuacji na Białorusi. - Niedawno ujawniono fakty jawnej próby zorganizowania zamachu stanu na Białorusi i zabicia prezydenta tego kraju - przekonywał.

Dodał następnie: - Charakterystyczne jest, że takie oburzające działania nie są potępiane przez tak zwany kolektywny Zachód. Nikt jakby niczego nie zauważa, wszyscy udają, że nic się nie dzieje. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne