Reklama

Reklama

Omikron wykryty w Chorwacji. Zakażeni nie opuszczali kraju

​W Chorwacji wykryto pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron - poinformował w poniedziałek dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Krunoslav Capak. Nie wiadomo jednak, jak doszło do zakażenia. Osoby, u których stwierdzono nowy wariant, nigdzie nie wyjeżdżały.

- Nie wiemy jeszcze, jak osoby te zaraziły się nowym wariantem koronawirusa, ponieważ nie podróżowały w ostatnim czasie poza granice Chorwacji. Podejrzewamy, że do zakażenia doszło na spotkaniu biznesowym, w którym uczestniczyli także obcokrajowcy. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali wezwani do przeprowadzenia testów i znajdują się obecnie na kwarantannie - powiedział pracujący w Instytucie Zdrowia Publicznego epidemiolog Bernard Kaić.

Zakażeni nie mają silnych symptomów choroby - podał chorwacki dziennik "Dnevnik". W Chorwacji w pełni zaszczepiono dotąd około 52 proc. populacji. 

Reklama

Omikron. Co wiadomo o nowym wariancie?

Z dotychczasowych informacji wynika, że zakażenie wariantem omikron koronawirusa wywołuje łagodne objawy, ale wciąż nie wiadomo, jaki przebieg może mieć u osób z grupy ryzyka. 

Wariant Omikron ma aż 50 mutacji, z czego 32 znajdują się w białku kolca. Co to oznacza? Jak wyjaśnia lekarz Bartosz Fiałek, jest to liczba zmian materiału genetycznego względem wariantu podstawowego. Dla porównania wariant Delta ma tych mutacji 13, a według niektórych danych 15 czy 17. 

Liczba przypadków COVID-19 wzrosła gwałtownie w niektórych regionach Południowej Afryki w ciągu ostatniego miesiąca, zapowiadając czwartą falę pandemii zdominowaną przez wariant Omikron. Od czasu podania informacji o wykryciu nowego wariantu COVID-19 przez naukowców z RPA, jego przypadki odnotowano na całym świecie. 

Reklama

Reklama

Reklama