Reklama

Reklama

Omikron. Surowsze zasady kwarantanny w Austrii. Maseczka także w domu

Obowiązek noszenia maseczki FFP2 w prawie całym domu, z którego wyjść nie mogą nawet zaszczepieni i ozdrowieńcy - to niektóre z reguł kwarantanny wprowadzonych przez władze Austrii. Stosuje się je tylko względem osób podejrzewanych o zakażenie Omikronem, czyli nową mutacją koronawirusa.

Austriacki resort zdrowia przekazał nowe wytyczne w związku z pojawieniem się Omikronu. Czas kwarantanny po kontakcie z zakażonym nową mutacją wydłużono z 10 do 14 dni. Nie można go skrócić, nawet wtedy, gdy jest się w pełni zaszczepionym przeciw COVID-19 czy ozdrowieńcem.

Ministerstwo nakazuje też dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała do 10. dnia kwarantanny. Ponadto podejrzewani o zakażenie Omikronem mają nosić maseczki typu FFP2 w swoich domach, jeśli tylko opuszczą "prywatną strefę mieszkalną". Uściślono, że chodzi np. o sypialnię czy pokój dziecięcy - podaje dziennik "Der Standard".

Poddani kwarantannie o zaostrzonych zasadach będą testowani dwukrotnie na obecność SARS-CoV-2: pierwszego oraz 13. dnia odosobnienia. Izolacja zakończy się, jeśli wynik drugiego z testów będzie negatywny. 

Reklama

Rząd Austrii obawia się o skuteczność szczepionek wobec Omikronu

Skąd pomysł, by także zaszczepieni trafiali na kwarantannę? Austriackie władze argumentują, że nie tylko preparaty, ale "nawet infekcja jednym z poprzednich wariantów koronawirusa nie zapewnia już kompleksowej ochrony". 

Ponieważ Austria jest państwem federalnym, a nie unitarnym, jak np. Polska, rządzący poszczególnymi krajami związkowymi wydali oddzielne komunikaty, czy zamierzają stosować się do wytycznych centralnego resortu zdrowia.

Jak odnotowało pismo "Die Presse", zielone światło dla nowych zasad wydały władze ośmiu z dziewięciu landów: Wiednia, Burgenlandu, Vorarlbergu, Karyntii, Salzburga, Styrii, Tyrolu oraz Dolnej Austrii.

Ponadto od 27 listopada Austriacy powracający z krajów południa Afryki, gdzie pojawiła się nowa mutacja, są zobowiązani do natychmiastowego poddania się testom na obecność koronawirusa w specjalnie wyznaczonym punkcie badań w Wiedniu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy