Reklama

Reklama

Oman: "Czarny grzyb" atakuje chorych na Covid-19. Wysoka śmiertelność

Trzech pacjentów z Covid-19 zostało zakażonych mukorymykozą, czyli chorobą znaną jako "czarny grzyb" - poinformowało ministerstwo zdrowia Omanu. Według specjalistów połowa przypadków tej choroby kończy się śmiercią. "Czarny grzyb" to rzadka choroba, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się w Indiach.

Są to pierwsze znane przypadki mukormykozy u pacjentów z Covid-19 na Półwyspie Arabskim, jednak resort w informacji podanej na Twitterze nie przekazał, w jakim stanie znajdują się pacjenci.

Lekarze z Omanu ostrzegli na początku tego tygodnia, że sułtanat stoi w obliczu dotkliwego braku łóżek w związku z rozprzestrzenianiem się wysoce zakaźnych wariantów koronawirusa i niewielkich postępów w szczepieniu ludności. W ciągu ostatniego miesiąca liczba zakażeń w Omanie wzrosła ponad trzykrotnie, liczba ciężkich przypadków osiągnęła rekordowy poziom, przez co  szpitale zmuszone zostały odmawiać przyjęć pacjentów.

Inne kraje, w tym Egipt, Iran, Irak, Chile, Brazylia i Meksyk, zgłosiły już rozproszone przypadki mukormykozy w ostatnich miesiącach. Czarny grzyb istniał w Indiach przed falą wirusa, ale w ostatnim czasie wzbudził poważne obawy, ponieważ zakażenie dotknęło tysięcy osób z Covid-19 lub niedawno wyleczonych z choroby.

Reklama

Wysoka śmiertelność

Mukormykoza to rzadka, lecz poważna choroba, wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji. Według specjalistów połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

Zalecane środki ostrożności przeciwko zakażeniu obejmują właściwą higienę, noszenie maski i zakrywanie całego ciała podczas pracy w ogrodzie, ponieważ grupa grzybów związanych z mukormykozą jest powszechnie spotykana w glebie i gnijącym materiale organicznym.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy