Reklama

Reklama

Obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat we Włoszech

Włoski rząd zdecydował w środę o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla obywateli w wieku powyżej 50 lat. Taki zapis znalazł się w nowym dekrecie tamtejszej Rady Ministrów. W związku z tym przepisy dotyczące walki z pandemią we Włoszech stały się jednymi z najbardziej surowych.

Obowiązek szczepień dla osób powyżej 50. roku życia wejdzie w życie w kraju, w którym po dwóch dawkach szczepionki jest 86 proc. ludności, a ponad 20 mln mieszkańców, czyli jedna trzecia całej populacji, przyjęło już dawkę przypominającą.

Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

Decyzja w tej sprawie zapadła po bardzo burzliwych według mediów obradach rządu w dniu, gdy zanotowano nowy rekord zakażeń od początku pandemii - ponad 179 tys. infekcji w ciągu jednej doby.

Kilka ugrupowań szerokiej koalicji rządowej chciało wprowadzenia obowiązku szczepień dla wszystkich. Ostatecznie dzięki mediacji premiera Mario Draghiego wypracowano kompromisowe rozwiązanie.

Reklama

Włochy chcą zatrzymać wzrost liczby zakażeń

- Chcemy zatrzymać wzrost krzywej zakażeń i nakłonić Włochów, którzy dotąd się nie zaszczepili, by to zrobili. Interweniujemy szczególnie w sprawie grup wiekowych, które są bardziej narażone na hospitalizację, by zredukować presję na szpitale i ratować życie - powiedział po posiedzeniu szef rządu.

- Decyzje, jakie podejmujemy, mają na celu jak największe ograniczenie liczby niezaszczepionych, bo to ta grupa jest powodem presji na nasz system szpitali - oświadczył  minister zdrowia Roberto Speranza. Jak dodał, obecnie dwie trzecie pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione.

Na pozostałych oddziałach stanowią oni połowę chorych.

Reklama

Reklama

Reklama