Reklama

Reklama

Nowy podwariant Omikronu. Pierwsze zakażenie w Belgii

Belgia to kolejny kraj, w którym wyryto nowy podtyp wariantu Omikron koronawirusa - BA.4. Na razie zarejestrowano jeden nowy przypadek, zakaził się mieszkaniec regionu Walonia w południowej części kraju. Wcześniej nowe warianty wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii czy Niemczech.

O odkryciu zakażenia podwariantem Omikronu BA.4. poinformował wirusolog Marc Van Ranst z Katholieke Universiteit Leuven. 

Nowy wariant Omikronu wykryty w Wielkiej Brytanii, Danii, czy Niemczech

Kilka dni temu professor Tulio de Oliveira z ośrodka badań epidemiologicznych CERI w RPA poinformował, że nowe podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5 - zostały wykryte w tym kraju, a także w Botswanie, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Belgii.

Wirusolog Marc Van Ranst potwierdził, że w Belgii na razie wykryto jeden przypadek zakażenia nowym rodzajem koronawirusa.

Omikron jest obecnie uznawany za dominujący wariant koronawirusa w większości krajów świata dotkniętych pandemią. Odkrywane są jego nowe wersje, niektóre bardziej zakaźne niż wersja podstawowa.

Reklama

Ponad 600 zakażeń XE w Wielkiej Brytanii. To nowy wariant koronawirusa

Na początku kwietnia informowano, że w Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów Omikronu - podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Według wstępnych danych tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8 proc. większe niż w przypadku podwariantu Omikronu oznaczonego symbolem BA.2, czyli tzw. niewidzialnego podwariantu Omikronu, który z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1. Podana przez UKHSA liczba przypadków dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie.

Nowe podwarianty Omikronu. Co ze szczepionkami na koronawirusa?

Jak zaznaczyła jednak w rozmowie z gazetą "The Sun" prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA, takie odmiany - nazywane rekombinantami, czyli będące połączeniem dwóch innych - zwykle wymierają "stosunkowo szybko". - Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki - powiedziała.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 proc. tempo rozprzestrzeniania się, zastrzegła, że wymaga to dalszych badań.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy