Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia w Niemczech: maseczki, testy, szczepienia

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie, a w celu powstrzymania jesienno-zimowej fali pandemii od soboty w Niemczech wchodzą w życie nowe przepisy. Instytut Roberta Kocha (RKI) podał 1 października, że ogólnoniemiecka siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 wzrosła do 497,0. Dzień wcześniej liczba nowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia wyniosła 466,0. To o połowę więcej niż przed tygodniem. Urzędy ds. zdrowia w Niemczech zgłosiły do RKI 73 856 nowych zakażeń w ciągu jednego dnia.

Informacje te dają jednak tylko bardzo niepełny obraz sytuacji; eksperci od pewnego czasu zakładają, że jest duża liczba przypadków zakażenia, nierejestrowanych przez RKI. Dzieje się tak dlatego, że w statystykach uwzględniane są tylko dodatnie testy PCR.

Wobec rosnących liczb minister zdrowia Karl Lauterbach i szef RKI Lothar Wieler ostrzegli niedawno przed nową falą koronawirusa. Aby ją powstrzymać, od 1 października w Niemczech obowiązują nowe przepisy.

Maseczki FFP2 i testy

Maseczki FFP2 są obowiązkowe w szpitalach, domach opieki, gabinetach lekarskich i innych placówkach służby zdrowia - a także dla wszystkich osób w wieku od 14 lat w pociągach dalekobieżnych, takich jak ICE i Intercity. Dzieci od 6 do 13 lat mogą nosić zwykłe maseczki chirurgiczne.

Reklama

Do zakładów opiekuńczych i szpitali wejść można tylko z negatywnym aktualnym wynikiem testu na koronawirusa. Pracownicy tych placówek musza testować się co najmniej trzy razy w tygodniu. Domy opieki muszą wyznaczyć przedstawicieli, którzy będą dbać o szczepienia, higienę i leczenie chorych, w tym na przykład lekiem Paxlovid.

Zniesiony zostaje obowiązujący od miesięcy obowiązek noszenia maseczki w samolotach. Niemiecki rząd mógłby jednak wprowadzić go rozporządzeniem, gdyby sytuacja stała się bardziej krytyczna. Te złagodzone przepisy będą obowiązywać także urlopowiczów wracających do kraju w okresie jesiennych ferii i świąt Bożego Narodzenia - przynajmniej tak długo, jak długo nie pojawi się nowy, groźniejszy wariant wirusa.

W landach możliwe dodatkowe obostrzenia

Oprócz tych ogólnokrajowych przepisów, rządy poszczególnych landów mogą uchwalać dalsze obostrzenia. Może to być na przykład rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych na pomieszczenia zamknięte, jak sklepy i restauracje czy wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne. Obowiązek ten nie dotyczyłby jednak osób z aktualnym negatywnym testem na koronawirusa. Testy mogą stać się obowiązkowe w szkołach i świetlicach. Można też wymagać maseczek w szkołach - ale tylko od piątej klasy i w zakresie, w jakim jest to "niezbędne do utrzymania regularnej obecności w klasie".

W przypadku krytycznej sytuacji w regionie, kraje związkowe mogą nałożyć dalsze wymagania. Należy do nich obowiązek noszenia maseczek na imprezach plenerowych, jeśli nie jest możliwe zachowanie odległości 1,5 metra. Można wprowadzić dodatkowe wymogi higieny dla przedsiębiorstw i innych obiektów. Dodatkowo możliwe są górne limity odwiedzin dla imprez w pomieszczeniach.

Trwają też przygotowania do kolejnej dużej akcji szczepień - chodzi o wzmocnienie (booster) szczepień  podstawowych, które zostały podane jakiś czas temu. Od 1 października szczepienie przypominające - czyli trzeci zastrzyk - jest generalnie konieczne, aby zostać uznanym za osobę "w pełni zaszczepioną". 

Reklama

Reklama

Reklama