Reklama

Reklama

Nowe objawy koronawirusa. Ustalenia francuskich naukowców

Francuscy naukowcy są zdania, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może dawać inne objawy, niż te, o których dotychczas było wiadomo. O nowych symptomach poinformował Naczelny Inspektor Zdrowia we Francji, prof. Jerome Salomon.

We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad 20 tys. osób. Jednak liczba nowych przypadków i ciężko chorych, wymagających ze względu na poważną niewydolność dróg oddechowych leczenia na oddziałach intensywnej terapii, systematycznie się zmniejsza.

Główne objawy koronawirusa

Na początku epidemii sądzono, że głównymi objawami zakażenia koronawirusem, są bardzo wysoka gorączka, ból głowy i intensywny, suchy kaszel. 

Po pewnym czasie okazało się, że symptomami zakażenia SARS-CoV-2 są także utrata smaku i powonienia. 

SARS-CoV-2 a układ nerwowy

Naczelny Inspektor Zdrowia prof. Jerome Salomon, odpowiadając na pytanie o inne konsekwencje neurologiczne i o wpływ koronawirusa na system nerwowy człowieka, wyjaśnił, że w ciężkich przypadkach uszkodzeniu ulegają ośrodki w mózgu, odpowiedzialne za niektóre procesy poznawcze. 

Reklama

Chodzi m.in. o orientację w przestrzeni, umiejętność odpowiadania na stawiane pytania, zdolność zapamiętywania i pojemność pamięci, a także funkcje związane z koncentracją uwagi. 

Trzy hipotezy

Prof. Salomon podkreślił, że istnieją trzy hipotezy, mające wytłumaczyć zaburzenia neurologiczne. 

Według pierwszej z nich, koronawirus miałby bezpośrednio atakować mózg, według drugiej - powodować jego stan zapalny, a według trzeciej - wpływać na zmianę funkcjonowania układu krążenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy