Reklama

Reklama

Nowe banknoty euro. Czy znajdą się na nich twórcy szczepionki na COVID-19?

Niemiecki europoseł Moritz Koerner proponuje, aby na nowych banknotach euro znaleźli się założyciele firmy BioNTech - Ugur Sahin i Özlem Türeci. BioNTech jako pierwsza, w 2020 roku, wyprodukowała pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19.

Europejski Bank Centralny szuka nowych motywów na banknoty euro. Niemiecki europoseł proponuje, by umieścić na nich podobiznę twórców szczepionki na COVID-19.

Niemiecki europoseł liberalnej FDP Moritz Koerner zaproponował, by na banknotach euro znaleźli się założyciele firmy BioNTech Ugur Sahin i Özlem Türeci - mogunckiej firmy, która wyprodukowała pierwszą skuteczną szczepionkę na COVID-19.

Na nowych banknotach powinny znaleźć się ważne europejskie osobowości, takie jak para założycieli BioNTech - powiedział gazecie "Welt am Sonntag" unijny parlamentarzysta. Jak dodał, ich praca uratowała życie milionom Europejczyków.

Reklama

Szczepionka mRNA na koronawirusa

Europoseł Koerner podkreślił też, że życiowa droga założycieli firmy z Moguncji na zachodzie Niemiec to "imponująca historia integracji, awansu, przedsiębiorczości, doskonałości naukowej i potencjału otwartego społeczeństwa imigracyjnego". Ugur Sahin i Özlem Türeci to potomkowie imigrantów z Turcji.

Producent szczepionek BioNTech zdołał w stosunkowo krótkim czasie opracować bazującą na technologii mRNA szczepionkę na koronawirusa, a po zakończeniu badań uzyskać pozwolenie na jej stosowanie.

Nowe banknoty euro

20 lat po wprowadzeniu banknotów i monet euro Europejski Bank Centralny rozpoczyna proces nowego opracowania banknotów. 

Europejczycy mają mieć przy tym coś do powiedzenia. Ale miną lata, zanim w obiegu pojawią się zmienione banknoty. Rada Prezesów EBC dopiero w 2024 roku ma zdecydować o produkcji i wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy