Reklama

Reklama

Nowa szczepionka na koronawirusa. Podano wstępne wyniki badań

Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych - to wniosek z ze wstępnych wyników drugiej fazy badań nad szczepionką francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline. Nie stwierdzono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu - przekazało Sanofi w poniedziałek.

Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały COVID-19 - napisano w komunikacie. Nie stwierdzono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu. 

Dodano, że jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję, co sugeruje duży potencjał rozwoju tej substancji jako szczepionki przypominającej. 

Reklama

Wkrótce trzecia faza testów

W trwających od 22 lutego badaniach wzięło udział 722 ochotników. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata.

Podawany w dwóch dawkach preparat jest szczepionką opartą na rekombinowanym białku. Prace nad substancją są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. W grudniu 2020 roku Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego wraz z GSK szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku. Firma pracuje także nad drugim projektem szczepionki przeciwko COVID-19. 

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek UE zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.

Dowiedz się więcej na temat: szczepionka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy