Reklama

Reklama

Norwegia: Po przyjęciu szczepionki AstraZeneca zmarła kobieta

Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca zmarła w Norwegii kobieta w wieku poniżej 50 lat - przekazała Norweska Agencja Leków. Zmarła była pracownikiem służby zdrowia. Jak poinformowano, wystąpił u niej ciężki przypadek zakrzepów krwi.

Jest to drugi w Norwegii zgon związany z możliwymi skutkami ubocznymi tego preparatu. W Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo hospitalizowanych jest jeszcze dwóch pracowników służby zdrowia, u których również wystąpiły zakrzepy krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

- Dokładnie przyjrzymy się raportom o zakrzepach krwi występujących po przyjęciu szczepionki. Prosimy, aby pracownicy służby zdrowia szybko zgłaszali takie przypadki - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor Norweskiej Agencji Leków Steinar Madsen.

"Nie widzieliśmy wcześniej czegoś podobnego"

Według Madsena wszyscy pacjenci, którzy trafili z objawami zakrzepów, byli wcześniej zdrowi i mieli podobny przebieg wystąpienia objawów. Zdiagnozowano u nich niski poziom płytek krwi, występowanie krwawień i skrzepów krwi. Na skórze widoczne były sińce. 

Reklama

- Nie widzieliśmy wcześniej czegoś podobnego w przypadku innych szczepionek - podkreślił. Jak dodał, "istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych, jeśli od szczepienia minęło 14 dni".

Setki zgłoszeń od zaszczepionych

W ostatnich dniach do Norweskiej Agencji Leków napłynęło około tysiąca zgłoszeń od osób, które podejrzewają, że wystąpiły u nich skutki uboczne po szczepieniu preparatem AstraZeneca. - W większości to łagodne objawy, koncentrujemy się nad najcięższymi przypadkami - stwierdził Madsen.

W piątek norweskie władze poinformowały o nagłym zgonie w wyniku wylewu krwi do mózgu młodej kobiety, która pracowała w służbie zdrowia. 10 dni wcześniej przyjęła ona szczepionkę AstraZeneca. Obecnie nie ma potwierdzenia, czy jej śmierć nastąpiła na skutek zaszczepienia.

Wstrzymanie szczepień

W czwartek norweski Instytut Zdrowia Publicznego wstrzymał szczepienia tym preparatem, powołując się na wcześniejszą decyzję władz Danii, które podejrzewają, że specyfik może wywoływać zakrzepy krwi. W tym kraju w wyniku takich objawów zmarła 60-letnia kobieta.

Do tej pory preparat AstraZeneca otrzymało w Norwegii 121 tys. osób, w tym wielu pracowników służby zdrowia.

Czytaj też: Niemcy, Włochy i Francja zawieszają szczepienia AstraZenecą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy