Reklama

Reklama

Niemiecki wirusolog: SARS-CoV-2 badany na klamce nie był zaraźliwy

Wirusy, które zostały znalezione na powierzchniach w mieszkaniach zakażonych osób, nie były aktywne - to wniosek z cząstkowych wyników badań prowadzonych przez niemieckiego wirusologa Hendrika Streecka w powiecie Heinsberg, uznanym za epicentrum epidemii koronawirusa w Niemczech.

Specjalista opiera się jednak w swoich wypowiedziach na cząstkowych wynikach badań.

Hendrik Streeck, dyrektor Instytutu Wirusologii Uniwersytetu w Bonn, na zlecenie rządu Nadrenii Północnej-Westfalii od 30 marca prowadzi badania na temat koronawirusa w powiecie Heinsberg. Teren został uznany na początku pandemii COVID-19 za epicentrum rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech. Pierwsze infekcje zidentyfikowano tam już w połowie lutego. 

Około 60-osobowy zespół Streecka bada obecnie, w jaki sposób rozprzestrzenia się wirus SARS-CoV-2.

Reklama

"Wirusy, które znaleźliśmy na klamkach lub w ściekach nie były zaraźliwe" - ujawnił Streeck. 

"Potwierdziliśmy istnienie DNA martwego wirusa, ale nie znaleźliśmy żadnego żywego wirusa" - tłumaczył wyniki próbek pobranych z różnych powierzchni w rozmowie w publicznej telewizji ZDF.

Badania w Heinsberg wciąż trwają i nieznana jest jeszcze data ogłoszenia szczegółowych wyników.

Z kolei, powołując się na dwa niezależne badania, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał, że dotykanie tych samych opakowań w sklepie nie jest obciążone dużym ryzykiem zakażenia. "Także przesyłka, ostrożnie oddana przez listonosza, prawdopodobnie nie stanowi większego ryzyka infekcji" - napisał dziennik.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

***

#POMAGAMINTERIA

Alma Spei hospicjum domowe dla dzieci w Krakowie apeluje o pomoc w zgromadzeniu materiałów ochronnych dla swoich pracowników i podopiecznych oraz w pozyskiwaniu funduszy na działalność.

Sprawdź szczegóły >>

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy