Reklama

Niemiecki minister o Omikronie: Temu nie da się już zapobiec

Fala zakażeń wariantem Delta koronawirusa jest w kraju powoli opanowywana, ale trzeba założyć, że fali infekcji Omikronem "nie da się już zapobiec" - przekazał w środę minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach.

Szczepienia przypominające są istotnym elementem w walce z wirusem - podkreślił minister Lauterbach podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lotharem Wielerem. Jak dodał, po dawce wzmacniającej szczepionka jest w ponad 90 procentach skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby.

Restrykcje na święta

Wieler ostrzegł, że "święta Bożego Narodzenia nie powinny być iskrą, która rozpali ogień Omikronu". W tym celu konieczne jest ograniczenie kontaktów już w okresie świątecznym - podkreślił. Konferencja Lauterbacha i szefa RKI odbyła się dzień po spotkaniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premierów krajów związkowych, na którym uzgodniono, że dodatkowe środki w walce z koronawirusem, które dotyczą także osób zaszczepionych i rekonwalescentów, będą obowiązywać dopiero od 28 grudnia.

Reklama

W myśl nowych zasad prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane). Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe, powinny odbywać się bez udziału publiczności. W sylwestra i Nowy Rok obowiązuje zakaz zgromadzeń i sprzedaży fajerwerków. Ponadto osoby niezaszczepione objęte są obowiązującymi już ograniczeniami: prywatne spotkania są dla nich dozwolone tylko z jednym domownikiem i dwiema dodatkowymi osobami.

7 stycznia rząd federalny i władze krajów związkowych planują dokonać oceny sytuacji i przedyskutować dalsze działania.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Berlin | Omikron | Pandemia koronawirusa | Delta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy