Reklama

Reklama

Niemiecka szczepionka Curevac. "Rozczarowująca skuteczność"

"Nasza szczepionka nie spełniła oczekiwań" - przyznała niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV, której preparat przeciwko COVID-19 jest w ostatniej fazie prób klinicznych. Wykazał skuteczność na poziomie 47 proc., dlatego dostawy setek milionów dawek do krajów Unii Europejskiej stanęły pod znakiem zapytania.

"Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko COVID-19, nie osiągając założonych kryteriów statystycznych" - przekazała w komunikacie firma. Jej szef Franz-Werner Haas zastrzegł jednak, że "ostateczna skuteczność może być większa" dodając, iż za niską skuteczność odpowiadają częściowo wciąż pojawiające się nowe warianty koronawirusa. 

"Rozczarowująca skuteczność" szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników w Europie i Ameryce Łacińskiej wśród których wykryto 139 przypadków infekcji koronawirusem.

Reklama

Curevac jest oparta o mRNA

Unia Europejska zamówiła w listopadzie ub. r. 405 mln dawek tej szczepionki, z czego 180 mln opcjonalnie. Niemcy zamówiły w odrębnym porozumieniu dalsze 20 mln dawek. Curevac przystąpiła do wyścigu nad opracowaniem szczepionki w styczniu ub. r. razem z Pfizerem/BioNTech i Moderną, które jako pierwsze uzyskały "zielone światło" różnych organów regulujących rynek farmaceutyczny na komercjalizację ich szczepionek.

Szczepionka Curevac oparta jest o taką samą technologię mRNA jak szczepionki wymienionych konkurentów, które jednak osiągają skuteczność na poziomie ponad 90 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy