Reklama

Reklama

Niemieccy biskupi odprawili nabożeństwo w restauracji, by zwrócić uwagę na ciężki los branży w czasach COVID-19

Zwykle modlą się w kościołach, ale teraz dwaj biskupi na nabożeństwo wybrali restaurację w Hanowerze. Ich zdaniem dla wielu ludzi knajpa jest "domem i rodzajem schronienia". Poza tym chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację branży gastronomicznej.

W 15-minutowym nagraniu opublikowanym na Youtube, biskup katolicki Heiner Wilmer i przewodniczący Rady Konfederacji Kościołów Ewangelickich Dolnej Saksonii Ralf Meister kierują uwagę na troski ludzi w czasach pandemii.

Zwracając się do widzów, siedzą na wysokich stołkach przy udekorowanym barze hanowerskiej restauracji "Klickmuehle". Czytają przeznaczony na Wigilię fragment Ewangelii, odmawiają modlitwę Ojcze Nasz, a na koniec błogosławią widzów. Motto nabożeństwa brzmi "Dziecko pokoju jest przy nas". 

Zadbano o oprawę muzyczną. Uroczystości towarzyszą kolędy w wykonaniu śpiewaczki, której akompaniuje pianista.

Reklama

Nie dać się lękom

"Zmartwień jest pod dostatkiem - i tu w tej małej knajpie, i u Państwa w domach", mówi biskup Wilmer i cytuje hit popularnego piosenkarza Petera Alexandra (1926-2011), w którym śpiewa on o tym, że "w małej knajpie na naszej ulicy jeszcze warto żyć i nikt cię nie pyta, co masz i kim jesteś".

Biskup Meister w swoim świątecznym przesłaniu apeluje, "byśmy nie byli więźniami naszego strachu w czasach, w których tak wiele nas przeraża; w czasach, w których staliśmy się tak lękliwi".

Knajpa jako schronienie

Na samym początku nagrania biskupi wyjaśniają, że celowo zdecydowali się odprawić nabożeństwo w tak nietypowym miejscu, bo także knajpa jest dla wielu ludzi "domem i rodzajem schronienia". Poza tym chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację branży gastronomicznej.

"Klickmuehle" jest tradycyjnym lokalem i miejscem spotkań kibiców drugoligowej drużyny Hannover 96. Mszę można obejrzeć na kanałach Youtube biskupstwa Hildesheim i kościoła landowego w Hanowerze.

KNA/sier

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem! 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy