Reklama

Reklama

Niemcy zamknęli granice. Łańcuch dostaw w całej Europie może zostać przerwany

Zamknięcie granic z Czechami i Tyrolem może mieć poważne konsekwencje. Federacja Przemysłu Niemieckiego (BDI) ostrzega. - Istnieje duże ryzyko, że łańcuchy dostaw załamią się w całej Europie w ciągu najbliższych kilku dni - twierdzi dyrektor BDI Joachim Lang. Problemy występują także na granicy Austrii i Włoch.

Rząd federalny samodzielnie zdecydował o zaostrzeniu od weekendu kontroli na granicach z Czechami i Tyrolem, aby chronić Niemcy przed wariantami koronawirusa. Setki ciężarówek utknęło w korkach. Zamknięte granice i ograniczenia w podróżowaniu osłabiły również międzynarodowy ruch towarowy i poważnie zaszkodziły niemieckiemu przemysłowi.

- Już spowodowały chaotyczne warunki, które prowadzą do dużej niepewności w firmach co do sytuacji podażowej i dostępności pracowników - powiedział portalowi grupy medialnej "Funke" dyrektor zarządzający BDI Joachim Lang. Wezwał on rząd federalny do przestrzegania przepisów dotyczących "zielonych pasów" zalecanych przez UE w celu utrzymania swobodnego przepływu towarów. 

Reklama

- Przejścia graniczne powinny pozostać otwarte dla wszystkich pojazdów towarowych - stwierdził.

"Te środki są przesadne"

- Nasza branża jest zdenerwowana - mówi portalowi tygodnika "Spiegel" Frank Huster, dyrektor generalny Federalnego Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki (DSLV). Jak twierdzi, "polityka musi reagować na mutacje, ale te środki są przesadne". - Nasi kierowcy prawie nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz podczas swoich tras - podkreśla.

- Poza tym o zaostrzeniu kontroli granicznej zdecydowano w pośpiechu - mówi Frank Huster. - Nasze firmy z trudem mogły się do tego przygotować - zwrócił uwagę.

Opóźnienia w dostawach

Z wypowiedzi zaangażowanych funkcjonariuszy policji wynika, że brakuje personelu i sprzętu na kontrolowanych przejściach granicznych - informuje we wtorek "Spiegel".

Największe niemieckie przedsiębiorstwa przemysłu motoryzacyjnego takie jak Bosch, Continental, ZF, Mahle, Schaeffler, Benteler i Hella są szczególnie dotknięte nowymi restrykcjami - pisze dziennik "Handelsblatt". Razem mają one prawie 70 lokalizacji w Republice Czeskiej i na Słowacji, które zostały dotknięte nowym zakazem wjazdu. Do tej pory Europa Środkowo-Wschodnia była postrzegana jako tzw. lokalizacja "best cost" dla przemysłu motoryzacyjnego, co nadawało produkcji w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii duże znaczenie ekonomiczne. Części samochodowe są tam produkowane po znacznie niższych kosztach. Zaostrzone kontrole graniczne przekształcają obecnie tę przewagę lokalizacyjną w wadę.

Już teraz dostawca Continental, który ma 14 zakładów w Czechach i Słowacji, informuje o "opóźnieniach w dostawach". - Firma spodziewa się, że ta napięta sytuacja będzie trwała do czasu, aż na granicach pojawi się wystarczająca ilość testów - powiedział rzecznik. To samo może dotyczyć firmy ZF z jej 19 zakładami w Europie Wschodniej.

Konsekwencje decyzji rządu Tyrolu

Ale problem się rozszerza. O skali utrudnień może świadczyć fakt, że nawet na włosko-austriackiej przełęczy Brenner prawie nie ma ruchu na północ. Powodem tego jest decyzja rządu Tyrolu. - Nie dopuścimy do tego, aby Tyrol stał się parkingiem Europy - oświadczył gubernator Guenther Platter. Z tego powodu w porozumieniu z Wiedniem wydano zarządzenie, które "umożliwia nam przeprowadzenie kontroli już na przełęczy Brenner". Platter chce tam z wyprzedzeniem kontrolować i zmniejszać ruch ciężarówek z Włoch, aby zapobiec korkom i załamaniu ruchu w dolinie rzeki Inn.

Konsekwencje wykraczają daleko poza zamknięcie niemieckich granic z Czechami i Tyrolem. W rezultacie ciężarówki jadące z Włoch w kierunku północnym są obecnie przekierowywane przez przejście graniczne w Tarvisio, skąd wjeżdżają do Niemiec przez austriacką prowincję Salzburg, co oznacza kilkusetkilometrowy objazd.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy