Reklama

Niemcy: Ważna informacja w sprawie preparatu Pfizera. Chodzi o jego przechowywanie

Przedstawiciele firmy Pfizer/BioNTech poinformowali w piątek, że wytworzona przez nich szczepionka jednak nie musi być przechowywana w temperaturze od -80 do -60 st. C. Preparat pozostaje stabilny w temperaturze do -15 stopni Celsjusza - informuje telewizja ARD. Może to oznaczać przełom w logistyce szczepień.

- Przedstawione dane mogą uprościć postępowanie z naszą szczepionką (...) i zapewnić centrom szczepień jeszcze większą elastyczność - wyjaśnił szef BioNTech Ugur Sahin.

- Będziemy nadal wykorzystywać naszą wiedzę do opracowywania potencjalnych nowych preparatów, które mogą uczynić naszą szczepionkę jeszcze łatwiejszą w transporcie i stosowaniu - zadeklarował.

Jak dotąd obowiązkowe jest przechowywanie tej szczepionki w temperaturze od -80 do -60 st. C, co wymagało użycia specjalistycznych lodówek. Temperatura -15 st. C może być utrzymywana przez standardowe zamrażarki i lodówki farmaceutyczne

Reklama

Według nowego badania, szczepionka Pfizer/BioNTech jest wysoce skuteczna już po pierwszej dawce. Już dwa do czterech tygodni po pierwszym zastrzyku, skuteczność wynosi 85 proc., wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Lancet".

Badanie opiera się na danych uzyskanych od personelu medycznego największego szpitala w Izraelu, który w ostatnich tygodniach został zaszczepiony preparatem Pfizer/BioNTech. Przebadano ponad 9000 pracowników szpitala Sheba w pobliżu Tel Awiwu, z czego około 7000 otrzymało szczepionkę. Według badań, było o 85 proc. mniej objawowych infekcji 15 do 28 dni po podaniu pierwszej dawki. Liczba wszystkich zakażeń, w tym bezobjawowych, zmniejszyła się o 75 proc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama