Reklama

Reklama

Niemcy. Wariant Koronawirusa Omikron mógł dotrzeć do Czech i Niemiec

Minister spraw społecznych kraju związkowego Hesja poinformował na Twitterze o wysokim prawdopodobieństwie przypadku odkrycia w Niemczech zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Podobne informacje płyną z Czech, gdzie służby sanitarne badają kobietę, która wróciła z Namibii. WHO uznała wariant Omikron pochodzący z RPA za "niepokojący".

Omikron prawdopodobnie dotarł już do Niemiec. Minister spraw społecznych Hesji Kai Klose napisał na Twitterze, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", iż podróżny wracający z RPA może być zakażony nowym wariantem koronawirusa - poinformowały w sobotę niemieckie media.

"Kilka mutacji typowych dla Omikronu"

Osoba zakażona jest w izolacji domowej. Stwierdzono u niej "kilka mutacji typowych dla Omikronu", jednak nie zakończono jeszcze pełnego sekwencjonowania materiału badawczego.

Koncern farmaceutyczny Merck: Lek przeciw COVID-19 mniej skuteczny niż sądzono

"Proszę chronić siebie i swoich bliźnich" - zaapelował polityk z Hesji. Każdy, kto w ciągu ostatniego tygodnia wrócił do Niemiec z południowej Afryki, powinien ograniczyć kontakty i poddać się badaniom.

Reklama

Czechy: chora przyleciała z Namibii

O podejrzeniu wykrycia nowego wariantu u pacjentki w Czechach poinformowała w sobotę rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Sztiepanka Czechova.

- Według posiadanych przez nas informacji, osoba, o której mowa, stwierdziła, że przed powrotem do Republiki Czeskiej była w Namibii - powiedziała Chechova agencji CTK.

Według premiera Andreja Babisza chodzi o kobietę, która do Czech przyleciała z Namibii przez RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na twitterze Babisz napisał, że ustalane są wszystkie jej kontakty, a ona znajduje się w izolacji.


WHO: Nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę Omikron

Wynik szczegółowego badania pobranej od niej próbki ma być znany w niedzielę.

W związku z pojawieniem się nowego, agresywnego wariantu koronawirusa, rząd przyjął w piątek nowe regulacje, związane z podróżami. Odradził Czechom podróże do RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Botswany, Zambii i Mozambiku. Zakazuje również wjazdu do Czech osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terytorium tych krajów dłużej niż 12 godzin.

Obywatele Republiki Czeskiej mogą wrócić do kraju, ale obowiązuje ich kwarantanna i muszą przeprowadzać testy.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała nowy wariant koronawirusa Omikron, odkryty po raz pierwszy w RPA, jako "budzący niepokój".

Czechy wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób przylatujących z krajów afrykańskich.

Z kolei Niemcy wprowadziły zawieszenie lotów z części krajów Afryki i kwarantannę dla powracających stamtąd.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje