Reklama

Reklama

Niemcy: Szczepienia zapobiegły prawie 40 tysiącom zgonów

Niemiecki Instytut Roberta Kocha szacuje, że dzięki szczepieniom na koronawirusa udało się uniknąć blisko 40 tys. śmiertelnych przypadków choroby w tym kraju.

Instytut opublikował analizę, której autorzy przyjrzeli się liczbom infekcji, hospitalizacji i zgonów wywołanych zarażeniem koronawirusem w Niemczech. "Prezentowane tu dane dowodzą przeważających korzyści szczepień na COVID-19 już w pierwszych sześciu i pół miesiącach prowadzenia akcji szczepień w Niemczech" - czytamy.

Uratowały życie ponad 38 tysięcy osób

Z przygotowanej analizy wynika, że w czasie trzeciej fali koronawirusa udało się w Niemczech uniknąć 706 tysięcy zakażeń. Instytut szacuje, że gdyby nie szczepienia, do szpitali trafiłoby dodatkowo ponad 76 tys. osób, z czego 20 tysięcy trafiłoby na oddziały intensywnej terapii. Jeśli zaś chodzi o zgony, to szczepienia uratowały życie ponad 38 tysięcy osób.

Reklama

"Ta wysoka skuteczność akcji szczepień przeciw COVID-19 wyraźnie pokazuje, że szczepienia są drogą wyjścia z pandemii" - piszą eksperci Instytutu Roberta Kocha (RKI), podkreślając, że Niemcy stoją u progu czwartej fali. Aby najskuteczniej ograniczyć jej rozmiar, należy jak najszybciej zwiększyć odsetek zaszczepienia w społeczeństwie, dodają.

Z analizy wynika, że najmocniej na szczepieniach skorzystały osoby z grupy wiekowej powyżej 60 lat. W ich przypadku liczbę zachorowań, hospitalizacji i zgonów udało się zmniejszyć o 40 procent. "Z naszego punktu widzenia to naprawdę imponujące liczby" - powiedział epidemiolog RKI Thomas Harder w telewizji ARD.

Najpierw dla najbardziej narażonych

Przygotowując swoją analizę, eksperci RKI opracowali modele bazujące na rozwoju sytuacji z kampanią szczepień i bez niej. Instytut zastrzega, że niektóre parametry i założenia nie są niepodważalne. Chodzi na przykład o faktyczny efekt podawania szczepionek najpierw poszczególnym grupom osób najbardziej narażonych, a nie od razu całemu społeczeństwu.

Założono też, że wszystkie dostępne szczepionki zostały zastosowane bezzwłocznie. "Dodatkowo założono, że bez akcji szczepień nie zostały wprowadzone żadne inne środki, poza obowiązującymi już środkami niefarmakologicznymi" - czytamy.

Berliński Instytut Roberta Kocha jest głównym ośrodkiem koordynującym w Niemczech walkę z pandemią koronawirusa.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje