Reklama

Reklama

Niemcy przedłużają lockdown, ale luzują obostrzenia

Niemcy przedłużyli lockdown do 28 marca. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała jednak, że od 8 marca wprowadzone zostają pierwsze poluzowania obostrzeń.

Po trwającej blisko dziewięć godzin konferencji kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli w środę wieczorem decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań w zależności od rozwoju sytuacji.

Po konferencji Angela Merkel mówiła o wchodzeniu w nową fazę epidemii z uzasadnionymi nadziejami. - Teraz chodzi głównie o mądre podejmowanie kolejnych działań zmierzających w kierunku otwarcia gospodarki - zaznaczyła. - Wiosna 2021 roku będzie inna niż wiosna rok temu. To za sprawą szczepionek i testów. Szczepienia są wyjściem z pandemii - zauważyła Merkel.

Reklama

Poluzowanie lockdownu

Kanclerz podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się wiele osiągnąć. - To, przez co razem przeszliśmy, było trudne - stwierdziła. - Ale było też skuteczne, ponieważ uniknięto przeciążenia oddziałów intensywnej terapii, powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i zapobieżono masowemu bezrobociu - dodała.

- Pierwsze poluzowanie zasad lockdownu powinno wejść w życie już w poniedziałek - powiedziała kanclerz, powołując się na ustalenia przyjęte podczas środowej narady. 

Na początek zostanie złagodzone rygorystyczne ograniczenie prywatnych kontaktów. Począwszy od przyszłego poniedziałku prywatne spotkania w jednym gospodarstwie domowym z udziałem członków innej rodziny będą ponownie możliwe, ale ograniczono liczbę ich uczestników do pięciu osób oprócz dzieci do 14 roku życia. Jeśli liczba infekcji będzie się nadal obniżać, z czasem dozwolonych będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami - poinformowano w środę po spotkaniu władz federalnych i związkowych.

100 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców

Targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie mogą również być ponownie otwierane w całym kraju od 8 marca, ale na ściśle określonych zasadach. Dotyczą one przestrzegania zasad higieny i dystansowania społecznego: wprowadzono regułę, że na jednego klienta ma przypadać dziesięć metrów kwadratowych i dotyczy to pierwszych 800 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży. Na każde dodatkowe 20 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży przypada jeden dodatkowy klient.

Ograniczone możliwości luzowania restrykcji mogą być stosowane w regionach, gdzie zapadalność będzie się utrzymywać poniżej siedmiodniowego progu 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Na tym etapie ma obowiązywać zasada wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Dozwolone jest też uprawianie sportu na wolnym powietrzu - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Jeśli siedmiodniowy wskaźnik zapadalności utrzymywałby się na stałym poziomie poniżej 50 nowych zakażeń na 100 tys., wymagania te zostałyby zniesione lub zmodyfikowane. Na tym z kolei etapie byłoby możliwe uprawianie sportu w małych grupach na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że nie pociąga to za sobą kontaktu fizycznego uczestników.

Kolejne kroki wychodzenia z lockdownu będą uzależnione od tego czy poprzedni etap nie doprowadził do pogorszenia zapadalności siedmiodniowej w okresie 14 dni - zaznaczyła kanclerz niemieckiego rządu.

Darmowe testy od 8 marca

W celu przyspieszenia zbyt powolnej w ocenie władz kampanii szczepień najpóźniej do początku kwietnia wszyscy lekarze pierwszego kontaktu i lekarze specjaliści będą bezpośrednio - i bardziej intensywnie niż wcześniej - angażowani w ten proces.

- Należy też optymalnie wykorzystać odstęp między datą pierwszego a drugiego szczepienia. Oznacza to, że będziemy mogli szybciej zaszczepić więcej osób - powiedziała Merkel.

Jeden darmowy test tygodniowo powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców Niemiec od 8 marca.

Rozporządzenie przyjęte w środę zawiera tak zwany hamulec awaryjny, który może zawiesić proces łagodzenia obostrzeń. Jeśli siedmiodniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców wzrośnie do ponad 100 w ciągu trzech kolejnych dni po 28 marca, to surowsze przepisy, które wciąż obowiązują, wejdą automatycznie w życie. Oznacza to, że możliwość prywatnych spotkań będzie ponownie ograniczona do własnego gospodarstwa domowego i jednej innej osoby spoza niego.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy