Reklama

Reklama

Niemcy: Fatalne prognozy resortu gospodarki. Najgorszy rok od wojny

Ministerstwo Gospodarki Niemiec zmieniło w środę (29 kwietnia) prognozę ekonomiczną na ten rok. Resort przewiduje, że PKB kraju skurczy się o 6,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Będzie to najgorszy rok od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.

Pierwotna prognoza niemieckiego rządu na ten rok mówiła o wzroście gospodarczym na poziomie 1,1 proc. Ministerstwo gospodarki oczekuje, że spadek PKB będzie największy w obecnym kwartale, po czym sytuacja zacznie się poprawiać. W przyszłym roku ma nastąpić gwałtowne odbicie - Berlin przewiduje wzrost PKB o 5,2 proc.

Szacunki te pokrywają się w dużej mierze z zaprezentowanymi w środę prognozami Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW). Według DIW, gospodarka RFN skurczy się w tym roku o ponad 6 proc., a w drugim kwartale spadek ma wynieść 10 proc.

Jak dotąd największy spadek PKB od czasów II wojny światowej Niemcy odnotowały w 2009 r. w wyniku kryzysu finansowego. Wyniósł wówczas 5,7 proc.

Reklama

Daleka droga

Jak przestrzegł podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Jens Spahn, do końca pandemii koronawirusa jest jeszcze daleka droga. Minister ogłosił przy tym zakup dodatkowych szczepionek na grypę - 30 proc. więcej niż zwykle, aby lepiej przygotować się na sezon jesienno-zimowy.

"To byłoby wielkie wyzwanie dla systemu służby zdrowia, gdyby musiał mieć do czynienia z falą grypy i falą korony jednocześnie" - powiedział Spahn.

Tymczasem szef MSZ Niemiec Heiko Maas ogłosił w środę przedłużenie do połowy czerwca ostrzeżenia przed zagranicznymi podróżami turystycznymi. "Wciąż nie jesteśmy w sytuacji, w której możemy rekomendować podróże zagraniczne bez obaw" - stwierdził Maas.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje