Reklama

Reklama

Niemcy: Dzieci powyżej 12 lat będą szczepione przeciw COVID-19 najpóźniej w wakacje

​W Niemczech dzieci w wieku powyżej 12 lat będą szczepione przeciw COVID-19 najpóźniej podczas wakacji - poinformował minister zdrowia Jens Spahn. Szef BioNTech Ugur Sahin podkreślił, że preparat Pfizer/BioNTech może być zatwierdzony dla stosowania w tej grupie wiekowej najpóźniej w czerwcu.

- Liczę na szybkie zezwolenie Unii Europejskiej - powiedział Spahn podczas czwartkowej konferencji prasowej, zaznaczając, że młodzież powyżej 12. roku życia będzie szczepiona po zatwierdzeniu dla niej preparatów przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Założyciel i dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin powiedział tygodnikowi "Der Spiegel", że dane dotyczące testów klinicznych szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat zostały już przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA. Analogiczny wniosek dotyczący stosowania szczepionki w UE powinien wpłynąć do EMA w najbliższą środę - powiedział Sahin.

Reklama

Według niego szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Szczepienie dzieci i młodzieży sposobem do zatrzymania pandemii

Mający siedzibę w niemieckiej Moguncji BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem prowadzi od marca badania kliniczne swojej szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci w wieku od pół roku do 11 lat.

- Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodni - powiedział Sahin. Dodał, że po przeanalizowaniu danych zostanie złożony wniosek o zatwierdzenie szczepionki do stosowania u wszystkich dzieci.

- Pandemię można zatrzymać tylko wtedy, gdy również dzieci i młodzież zostaną zaszczepione preparatem zatwierdzonym dla ich grupy wiekowej - podkreślił w rozmowie ze "Spieglem" prof. Joerg Doetsch, dyrektor Kliniki Medycyny Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii oraz prezes Niemieckiego Towarzystwa Pediatrii i Medycyny Młodzieży.

W Niemczech co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 20,5 mln osób - prawie jedna czwarta (24,7 proc.) wszystkich mieszkańców. Cały cykl szczepień przeszło ponad 6,1 mln (7,4 proc.) Niemców.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy