Reklama

Reklama

Niemcy: Burmistrz zaszczepił się poza kolejnością. Został zawieszony

Jak informuje tygodnik "Der Spiegel", rada miasta Halle na północnym wschodzie Niemiec podjęła decyzję o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków burmistrza, który zaszczepił się przeciw COVID-19 poza kolejnością.

Pracodawcą burmistrza Bernda Wieganda jest licząca 59 członków rada miejska. Decyzja zapadła w środę stosunkiem głosów 34:13, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Burmistrz zaszczepił się na początku roku

Wiegand wraz z 28 innymi lokalnymi politykami zaszczepił się przeciw koronawirusowi na początku roku, chociaż nie była to jeszcze jego kolej. W lutym burmistrz przyznał się do szczepienia, argumentując, że pozostałe dawki szczepionek ze szpitala trzeba było uchronić przed wyrzuceniem i że wszystko odbyło się "prawidłowo". Twierdził, że został wezwany na szczepienie, bo znajdował się na liście ważnych oficjeli, dla których w takim przypadku przewidziano "doraźne podanie szczepionki".

Reklama

Prokuratura w Halle (kraj związkowy Saksonia-Anhalt) prowadzi śledztwo przeciwko Wiegandowi w sprawie sprzeniewierzenia dawek szczepionek.

Kolejność szczepień w Niemczech

Kolejność szczepień jest w Niemczech jasno uregulowana w rozporządzeniu federalnego ministerstwa zdrowia: jako pierwsze mają być szczepione osoby powyżej 80. roku życia, a także kobiety i mężczyźni, którzy ze względu na pracę w szpitalach, gabinetach lekarskich, domach opieki lub punktach szczepień są szczególnie narażeni na zakażenie.

64-letni Wiegand nie miał więc prawa zaszczepić się w styczniu, kiedy preparaty podawano najstarszym i najbardziej narażonym na zakażenie.

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy