Reklama

Reklama

Niemcy bez epidemii grypy. Pierwszy raz od 1992 r.

Pierwszy raz od 1992 r. w Niemczech nie było epidemii grypy, gdyż tylko około 500 osób zaraziło się zimą tym wirusem. To efekt wprowadzenia środków ochronnych związanych z COVID-19 i zwiększonej gotowości do szczepień.

Jeszcze w ubiegłym sezonie w RFN na grypę zachorowało 180 tys. osób.

Według grupy roboczej ds. grypy (AGI) w berlińskim Instytucie im. Roberta Kocha (RKI) kryteria wystąpienia epidemii grypy nie zostały w sezonie 2020/2021 spełnione. Według AGI, cytowanej przez agencję dpa, "w tym sezonie w ogóle nie było epidemii grypy", pierwszy raz od początku monitorowania grypy przez AGI, powstałej w 1992 r.

W cotygodniowym raporcie opublikowanym w środę wieczorem AGI pisze, że w 2020 r. w sezonie grypowym odnotowano ponad 184 tys. zakażeń potwierdzonych diagnostyką laboratoryjną. "W sezonie 2020/21 krążenie wirusów grypy zatrzymało się na niezwykle niskim poziomie" - przekazano. 

Reklama

"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe"

Według raportu w tym sezonie było zaledwie 519 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków grypy, zgłoszono łącznie 13 zgonów związanych z grypą. W poprzednich sezonach było zwykle po kilkaset zgonów, a podczas ostrej fali epidemii grypy 2017/18 - prawie 1700. Jednak według szacunków RKI rzeczywiste liczby są znacznie wyższe: np. w sezonie 2017/18 przyjęto, że w związku z grypą zmarło 25 tys. ludzi. Nasilenie epidemii grypy zwykle zmienia się z roku na rok. 

Uważa się, że przyczyną braku fali zakażeń są środki mające chronić przed zakażeniami koronawirusem, w tym dystans społeczny, higiena, maseczki, zalecenia wietrzenia pomieszczeń, przepisy dotyczące pracy zdalnej i czasowe zamknięcie szkół. 

Oprócz tego w czasie COVID-19 zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie było większe niż zwykle, zwłaszcza na początku pierwszej i drugiej fali pandemii koronawirusa. Według danych Centralnego Instytutu Opieki Zdrowotnej od marca do grudnia 2020 roku przeprowadzono o 3,5 mln więcej takich szczepień niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy