Reklama

Reklama

Niemcy. 1800 osób zaszczepiono przeterminowaną szczepionką przeciw COVID-19

​Na początku roku w punkcie szczepień w Górnej Bawarii podano przeterminowane dawki szczepionki firmy BioNTech. Zepsuty preparat trafił do około 1800 osób. Zdaniem ekspertów nie ma powodów do obaw - informuje we wtorek portal stacji BR24.

Dawki szczepionki zostały podane w dniach od 4 do 6 stycznia. Termin ważności dawek z partii SDEJ8 upłynął 31 grudnia. Potwierdził to dyrektor zarządzający spółki operacyjnej Tresec Liam Klages.

Tresec wyklucza jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu lub późniejsze skutki pomyłki. Zmniejszonej skuteczności szczepionki przy prawidłowym przechowywaniu i obchodzeniu się z nią również nie należy się spodziewać i nie wystąpiła ona w podobnych przypadkach w innych miejscach.

"To był ludzki błąd"

Firma nazwała podanie przeterminowanych szczepionek błędem ludzkim i zwolniła dwóch pracowników, którzy nie wykonali prawidłowo instrukcji serwisowej w celu obliczenia daty ważności po wyjęciu z zamrażarki. W przyszłości etykietowanie i przechowywanie będzie ściślej monitorowane i utrzymywany będzie ścisły kontakt z producentem i władzami - informuje BR24.

Reklama

Osoby zaszczepione przeterminowaną szczepionką mogą bezpłatnie oznaczyć swoje przeciwciała w punkcie szczepień w Ebersbergu i w razie potrzeby zaszczepić się ponownie. Uruchomiono również gorącą linię.

Reklama