Reklama

Reklama

Naukowcy zbadali loterie szczepionkowe. Działają?

Zachęty oparte na loteriach nie zwiększają wskaźników szczepień przeciwko COVID-19 - wynika z najnowszych badań naukowych. W Polsce Loteria Narodowego Programu Szczepień trwa od 1 lipca. Rozdano już nagrody o łącznej wartości ponad 800 tys. zł.

Wyniki badań dowodzące braku skuteczności loterii szczepionkowych opublikowali naukowcy z Boston University School of Medicine.

Uczestnikom zadano pytanie: "czy byłbyś bardziej skłonny zaszczepić się przeciwko COVID-19, gdybyś mógł wygrać cenne nagrody lub pieniądze?". Zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała "nie".

Loteria szczepionkowa nie działa?

Rozpowszechnienie idei szczepień jest konieczne do powstrzymania pandemii COVID-19. Aby przekonać wahających się, niektóre kraje oraz stany USA wprowadziły różne strategie, mające na celu zwiększenie zainteresowania szczepionkami. Należy do nich Polska oraz m.in. od 12 maja stan Ohio.

Reklama

Po wstępnych doniesieniach, że liczba szczepionek w tym stanie wzrosła dzięki takiej strategii, inne stany wdrożyły podobne rozwiązania.

Jednak, na co zwracają uwagę naukowcy z Bostonu, ogłoszenie loterii szczepionkowej w Ohio ściśle zbiegło się w czasie z rozszerzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków użycia szczepionki Pfizera wśród młodzieży w wieku od 12 do 15 lat.

Dlatego badacze porównali dane z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób w celu oceny trendów w liczbie szczepień jedynie wśród dorosłych Amerykanów (w wieku 18 lat i starszych) przed ogłoszeniem loterii oraz po nim.

"Uzyskane przez nas wyniki jasno pokazały, że loterie szczepionkowe mają ograniczoną wartość, jeśli chodzi o zwiększanie absorpcji szczepionek" - opowiada prof. Allan J. Walkey kierujący grupą naukowców.

Loteria szczepionkowa w Polsce

W Polsce loteria szczepionkowa trwa od 1 lipca.

W loterii szczepionkowej są cztery kategorie nagród - codzienne, tygodniowe, miesięczne i finałowe.

Według ostatnich danych podanych przez biuro prasowe Totalizatora Sportowego  w Loterii Narodowego Programu Szczepień prawidłowo zarejestrowało się 1 mln 720 tys. osób.

Wartość przyznanych dotychczas nagród to ponad 827 tys. zł - dodano.

Loteria. Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w loterii trzeba być osobą pełnoletnią i w pełni zaszczepioną.

Należy też się zapisać. Można to zrobić dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl na swoim IKP; wysłać sms o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub pójść do pobliskiego punktu szczepień.

Czytaj też:

Siedliska wirusów na lotniskach. Tych miejsc się wystrzegaj

Zawał niemy - po czym go rozpoznać. Jakie są nietypowe objawy zawału?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne