Reklama

Reklama

Naukowcy: Nanoprzeciwciała lamy mogą chronić przed atakiem SARS-CoV-2

Podawana do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2. O pracach naukowców szukających leku na infekcję wywołaną koronawirusem informuje naukowe czasopismo "Cell".

Aby zwalczać patogeny takie, jak bakterie czy wirusy, lama oraz inne wielbłądowate, na przykład alpaka, wykorzystuje nie tylko przeciwciała podobne do ludzkich, ale także znacznie mniejsze od nich nanoprzeciwciała (nanoparticles). To małe białka, posiadające wszystkie strukturalne i funkcjonalne właściwości łańcucha ciężkiego typowych przeciwciał. Różni je masa, która w przypadku nanoprzeciwciała jest mniej więcej dziesięciokrotnie mniejsza od zwykłego przeciwciała.

Nanoprzeciwciało wyizolowane od lamy

Naukowcy z University of Texas w Austin, National Institutes of Health oraz belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie połączyli dwa wyizolowane od lamy nanoprzeciwciała, tworząc przeciwciało VHH-72Fc, wiążące się z białkiem (spike protein), tworzącym charakterystyczne dla koronawirusa SARS-CoV-2 wypustki (ang. spikes). Dzięki temu wirus utracił zdolność do atakowania komórek (przynajmniej w kulturach komórkowych). 

Reklama

Dla bezpieczeństwa na tym etapie badań wykorzystano wirusa o cechach SARS-CoV-2, który nie jest zdolny do zakażenia ludzi.

Badania na SARS-CoV-1 i MERS-CoV

Pierwsze badania rozpoczęły się jeszcze w 2016 r., gdy za poważne zagrożenie uważano dwa inne koronawirusy: SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV. Aby wytworzyć odpowiednie nanoprzeciwciała, naukowcy wstrzykiwali lamie - mającej wówczas dziewięć miesięcy samicy o imieniu Winter - białko typowe dla wypustek koronawirusów. Sześć tygodni później z pobranej od lamy krwi udało się wyizolować nanoprzeciwciała przeciwko SARS-CoV-1. 

Lama Winter wciąż żyje. Wraz ze 130 lamami i alpakami przebywa w gospodarstwie na belgijskiej wsi.

Połączenie dwóch nanoprzeciwiciał do walki z COVID-19

Kiedy pojawił się SARS-CoV-2 i wywołał pandemię COVID-19, naukowcy zastanawiali się, czy nanoprzeciwciała przeciwko SARS-CoV-1 są skuteczne również wobec nowego wirusa. Jak wykazały dalsze badania, wiązały się one z SARS-CoV-2, ale dość słabo. 

Dopiero dzięki połączeniu dwóch nanoprzeciwciał udało się uzyskać pierwsze przeciwciało, które neutralizuje zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2.

Badania przedkliniczne

Naukowcy próbują lepiej poznać te mechanizmy. Na razie przygotowywane są badania przedkliniczne na zwierzętach, takich jak chomiki lub małpy. Bardziej odległym celem jest opracowanie leczenia, które pomagałoby ludziom tuż po zakażeniu wirusem.

"Szczepionki trzeba podawać na miesiąc lub dwa przed zakażeniem, aby zapewniły ochronę" - powiedział prof. Jason McLellan z UT Austin. "W przypadku terapii przeciwciałami podaje się bezpośrednio przeciwciała, które powinny zapewniać ochronę. Przeciwciała można by wykorzystać także do leczenia osób, które już zachorowały, aby zmniejszyć ciężkość choroby" - dodał.

Podawanie nanoprzeciwciał bezpośrednio do oskrzeli mogłoby być szczególnie pomocne w przypadku najbardziej narażonych grup, np. osób starszych, które nie zawsze w pełni reagują na szczepionki, czy też pracowników opieki zdrowotnej.

Paweł Wernicki

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy