Reklama

Reklama

Naukowcy: Im dziecko młodsze, tym łatwiej rozsiewa koronawirusa

Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej zakaża innych koronawirusem. Najbardziej rozsiewają SARS-CoV-2 maluchy w wieku poniżej czwartego roku życia - wynika z analiz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Przedstawiciel ECDC Bruno Ciancio wskazuje, że choć dzieci w wieku 0-4 lata mają ogromny potencjał zakażania koronawirusem, to śmiertelność w tym przedziale wieku jest znikoma. 

"Śmiertelność wskutek koronawirusa wśród dzieci wynosi zaledwie 0,003 proc." - powiedział Ciancio w rozmowie z portugalskim tygodnikiem "Expresso" - odnotowując, iż dzieci na terenie szkół znacznie łatwiej zakażają się od siebie grypą niż koronawirusem.

Wirusolog wskazał jednak, że dzieci, u których wskutek zakażenia koronawirusem wystąpiły objawy COVID-19, bardzo zagrażają zdrowemu otoczeniu. "Rozsiewają one wirusa w taki sam sposób, jak osoby dorosłe" - dodał.

Reklama

16 proc. z objawami

W ocenie Bruna Ciancia, powołującego się na statystyki ECDC, dzieci w zdecydowanej większości przypadków przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 w sposób łagodny.

"Dane ECDC dowodzą, że zakażenia pomiędzy dziećmi na terenie państw Unii Europejskiej stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich przypadków infekcji, a dodatkowo tylko 16 proc. zakażonych dzieci wykazuje objawy COVID-19" - wyjaśnił.

Przedstawiciel ECDC wskazał, że w przypadku dzieci maseczka ochronna jest tylko uzupełniającą formą ochrony przed koronawirusem. Wskazał, że bardziej skutecznie chroni najmłodszych przed zakażeniem dystans społeczny, częste mycie dłoni oraz rygorystycznie przestrzegana izolacja w sytuacji, gdy u malucha potwierdzono zachorowanie na COVID-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy