Reklama

Reklama

"Największy kataklizm ekonomiczny stulecia". Hiszpania tworzy specjalny fundusz

Rząd Hiszpanii stworzy fundusz pomocowy wspierający wspólnoty autonomiczne w walce z epidemią koronawirusa i jej ekonomicznymi skutkami. Wartość przewidzianych w nim środków sięga 16 mld euro – poinformował w sobotę premier Pedro Sanchez.

Szef rządu ogłosił, że 10 mld euro z funduszu trafi na pokrycie wydatków regionalnych służb medycznych, 5 mld euro na działania służące ożywieniu gospodarczemu wspólnot autonomicznych, zaś 1 mld euro na pokrycie podjętych przez nie programów społecznych.

Sanchez wyjaśnił, że środki przeznaczone dla 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zostaną przekazane w formie bezzwrotnej pomocy finansowej.

Premier zaznaczył, że podejmowane działania mają pomóc w przetrwaniu "największego kataklizmu ekonomicznego stulecia" i doprowadzeniu do tego, aby hiszpańska gospodarka w 2023 roku powróciła do poziomu z początku 2020 roku.

Reklama

Odpowiedź na krytykę


Po wybuchu w lutym epidemii koronawirusa rząd Hiszpanii był wielokrotnie krytykowany przez władze wspólnot autonomicznych za chaotyczne zarządzanie kryzysem oraz niedobory w zapasach sprzętu medycznego i środków ochronnych.

W sobotę Sanchez zapowiedział też, że od poniedziałku wszystkie osoby korzystające z transportu publicznego w Hiszpanii będą zobowiązane do noszenia masek ochronnych. Premier dodał, że w najbliższych dniach administracja państwowa rozpocznie dystrybucję w całym kraju 14 mln bezpłatnych masek dla obywateli.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na COVID-19 wzrosła w Hiszpanii o 276 do 25 100, a stwierdzonych zakażeń koronawirusem o 1366 do 216 582.

Marcin Zatyka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy