Reklama

Reklama

Na Słowacji szczepią przeciw COVID-19 rosyjską szczepionką

Słowacy od poniedziałku szczepią się przeciw COVID-19 także rosyjskim preparatem Sputnik V. Szczepienia rozpoczęły się w Bratysławie oraz Żylinie. Zwłaszcza w tym drugim regionie zainteresowanie szczepionką jest bardzo wysokie.

W tym tygodniu szczepienia mają rozpocząć się także w kolejnych ośmiu regionach kraju. Słowacja ma do dyspozycji 200 tys. dawek rosyjskiej szczepionki, a zgodnie z umową z Moskwą mogłaby sprowadzić do liczącego 5 milionów mieszkańców kraju dwa mln dawek.

Żylina jest jednym z miast i regionów, w którym zainteresowanie szczepionką z Rosji jest najwyższe. Po kilku dniach rejestracji chęć zaszczepienia się tym preparatem, niezatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków (EMA), wyraziło ponad 600 tys. osób.

Szczepieni muszą podpisać oświadczenie 

Procedura i formalności związane z podaniem rosyjskiego preparatu są podobne jak w przypadku innych szczepionek przeciwko COVID-19. Zainteresowani muszą dodatkowo podpisać oświadczenie, że wiedzą, że preparat jest nieautoryzowany przez EMA. Po rozmrożeniu i przygotowaniu do szczepionki trzeba ją zużyć w ciągu dwóch godzin.

Reklama

Aktualnie na Słowacji Sputnik V można podawać osobom od 18 do 60 lat. W niektórych placówkach są pytania o szczepienia osób starszych.

Niestandardowe postępowanie ówczesnego szefa rządu Igora Matovicza przy sprowadzeniu rosyjskiej szczepionki doprowadziło do pogłębienia kryzysu rządowego w kraju. Ostatecznie z funkcji zrezygnowali premier i minister zdrowia. Matovicz przejął urząd od ministra finansów Eduarda Hegera, który został premierem. Sprowadzając szczepionkę, Matovicz utrzymywał, że nawet pół miliona ludzi na Słowacji chce się zaszczepić tylko rosyjskim preparatem.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy