Reklama

Reklama

Możliwa nowa szczepionka na COVID-19. KE zatwierdziła umowę z firmą Valneva

Komisja Europejska zatwierdziła ósmą umowę dotyczącą możliwości zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Kontrakt z firmą Valneva przewiduje możliwość zakupu przez wszystkie państwa członkowskie UE prawie 27 mln dawek szczepionki w 2022 r. Umowa zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.

- Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z covid i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić - skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dotychczas KE zawarła kontrakty na szczepionki, które mają być produkowane w Europie z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax.

Valneva i tradycyjna technologia szczepień

Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne opracowujące szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną.

Reklama

"Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60-70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko Covid-19 w Europie" - poinformowała w komunikacie prasowym KE.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL