Reklama

Reklama

Moderna: Według badań nasza szczepionka jest wciąż skuteczna po pół roku

Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że skuteczność jej szczepionki przeciw COVID-19 nie maleje z czasem i w świetle badań po pół roku daje 90 proc. ochrony przed chorobą. Co więcej, po takim czasie ma także w 95-proc. zabezpieczać przed jej ciężką postacią.

Ogłoszona również w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" aktualizacja badań klinicznych opisuje skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu - poinformowała Moderna w opublikowanym we wtorek komunikacie. Dodano, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.

Firma przekazała również, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351. Sukcesem zakończyły się prowadzone na myszach pierwsze próby dwóch preparatów, z których jeden jest nową substancją opracowaną przeciwko B.1.351, a drugi łączy w sobie tę szczepionkę z już stosowanym preparatem, tworząc tzw. szczepionkę multiwalentną, działającą przeciwko różnym wariantom wirusa.

Reklama

Zobacz także: Wiceminister zdrowia: Czekamy na decyzję EMA w sprawie szczepionki Johnson&Johnson

Dawki Moderny: Miliony dostarczone, miliony w drodze

Do 12 kwietnia Moderna dostarczyła na całym świecie 132 mln dawek swojej szczepionki przeciwko COVID-19, z czego 117 mln do samych USA. Według założeń firmy kraj ten otrzyma kolejne 100 mln dawek do końca maja i taką samą liczbę do końca lipca. Moderna zaznaczyła, że stopniowo zwiększa współpracę przy produkcji szczepionek z firmami spoza USA.

Podawana w dwóch dawkach oparta na technologii mRNA szczepionka Moderny jest zatwierdzona do użytku w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje