Reklama

Reklama

Minister zdrowia Singapuru: Szczepionki mRNA chronią przed Deltą w 69 proc.

- Pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 preparatami mRNA firm Moderna i Pfizer zapewnia 69-procentową ochronę przed zakażeniem wariantem Delta - przekazał Ong Ye Kung, minister zdrowia Singapuru.

Dwie dawki szczepionki chronią też przed objawowym zachorowaniem na COVID-19 ze skutecznością "między 80 a 90 proc." i zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby oraz śmierci w 93 proc. - powiedział minister, cytując wyniki badania Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych (NCID) i resortu zdrowia.

Dyrektor ds. usług medycznych z ministerstwa zdrowia Kenneth Mak ocenił na podstawie doświadczenia singapurskiej służby zdrowia, że osoby zakażone wariantem Delta, które są zaszczepione, przechodzą infekcję bezobjawowo lub mają tylko lekkie objawy.

- Racjonalne jest oczekiwanie, że w grupie zaszczepionych szanse na dobry przebieg są bardzo wysokie, choć byłoby niefrasobliwością stwierdzenie, że nigdy nie będzie wyników niepomyślnych - powiedział Mak, cytowany przez stację CNA.

Reklama

Szczepią Pfizerem i Moderną

Badanie NCID i ministerstwa zdrowia Singapuru przeprowadzono między wrześniem 2020 roku a majem bieżącego roku. Analizie poddano tysiąc gospodarstw domowych, w których u jednej z osób wykryto zakażenie koronawirusem.

Singapurski dziennik "Straits Times" zauważa, że osiągnięte wyniki są zbieżne z analizami prowadzonymi w innych krajach, na przykład z badaniem z Izraela, gdzie szczepionka firm Pfizer/BioNTech o nazwie Comirnaty zapobiegała zakażeniu Deltą ze skutecznością 64 proc.

W narodowym programie szczepień Singapuru wykorzystywane są szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny. W prywatnych klinikach podawany jest również preparat chińskiego koncernu Sinovac, ale zaszczepione nim osoby nie wchodzą do oficjalnej liczby szczepień i nie mogą liczyć na ułatwienia, ponieważ producent nie przedstawił wystarczających danych na temat skuteczności przeciwko wariantowi Delta - ogłosił resort zdrowia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy