Reklama

Reklama

Minister zdrowia Rosji: Zakończono badania jednodawkowej wersji "light" szczepionki Sputnik V

- W Rosji ukończono badania kliniczne szczepionki Sputnik Light, uproszczonej wersji szczepionki przeciw COVID-19, Sputnika V - poinformował minister zdrowia Michaił Muraszko. Preparat ma być podawany w jednej dawce, by ułatwić masowe szczepienia.

Muraszko powiedział podczas wideokonferencji z prezydentem Władimirem Putinem, że po ukończeniu badań przygotowane zostały dokumenty potrzebne do oficjalnego zarejestrowania Sputnika Light.

Badania wśród ochotników rozpoczęły się w lutym bieżącego roku. Prowadził je  Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V. Uproszczona wersja szczepionki wektorowej, jaką jest Sputnik V, zawiera tylko jeden z dwóch składników pierwowzoru. Będzie wymagała więc tylko jednego zastrzyku, a nie dwóch w odstępie trzech tygodni.

Niemniej - jak mówił w poniedziałek szef ośrodka im. Gamalei, Aleksandr Gincburg - Sputnik Light nie może całkowicie zastąpić pełnych dwóch dawek. Może natomiast pozwolić na szybsze szczepienia i zmniejszyć liczbę ciężkich przypadków COVID-19 i zgonów. W Rosji Sputnik Light może wejść do użytku na przełomie kwietnia i maja.

Reklama

Z kolei 10 kwietnia do Rosji przyjadą eksperci Europejskiej Agencji Leków, by skontrolować badania kliniczne przeprowadzone w Rosji nad Sputnikiem V - powiedział Muraszko.

Zobacz także: Rosja: Mamy umowę na produkcję Sputnika V w Niemczech

Rosja się szczepi

Na spotkaniu z Putinem mowa była również o drugiej rosyjskiej szczepionce przeciwko COVID-19, preparacie EpiVacCorona, zarejestrowanym jesienią zeszłego roku. Ośrodek Wektor w Nowosybirsku na Syberii, główne rosyjskie laboratorium badań nad wirusami, sprawdza skuteczność preparatu wobec wszystkich odmian koronawirusa - powiedział szef ośrodka Rinat Maksiutow.

Wyjaśnił on, że w Rosji dotąd wykryto ponad 50 przypadków zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Odnotowano także trzy przypadki zakażenia odmianą pochodzącą z RPA. Maksiutow poinformował też o "20 unikalnych wariantach wirusa, które wymagają głębszego zbadania".

Szczepienia w Rosji prowadzone są niemal wyłącznie przy użyciu Sputnika V. Według danych, które w poniedziałek przytoczył Putin, 4,3 mln osób otrzymało dotąd dwie dawki preparatu, a więc zostało całkowicie zaszczepionych. Wśród wszystkich zaszczepionych 46 proc. stanowią osoby w wieku powyżej 60 lat.

Władze Rosji chcą, jak mówił w poniedziałek Muraszko, by do połowy czerwca bieżącego roku zaszczepionych zostało ponad 30 mln obywateli. Rosja liczy ponad 140 mln ludności.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy