Reklama

Reklama

Minister zdrowia Czech odwołany. Poszło o Sputnika V

Czeski prezydent Milosz Zeman odwołał ministra zdrowia Jana Blatnego. Nowym szefem resortu, czwartym w czasie pandemii COVID-19, będzie Petr Arenberger. Według mediów jedną z przyczyn zmiany jest niezgoda Blatnego na używanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Podczas uroczystości mianowania prezydent podkreślał, że Blatny blokował otrzymanie szczepionek ze Wschodu, które nie są uznawane przez instytucje europejskie. 

Reklama

- Kto w ten sposób postępuje, szkodzi Republice Czeskiej. Przejmuje odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają w związku z brakiem szczepionek i powolnym szczepieniem - powiedział Zeman i stwierdził, że rosyjską szczepionkę Sputnik V kupują Niemcy, Austria i inne kraje. Odmowę jej używania nazwał "histerią ideologiczną" i apelował do nowego ministra, żeby jej nie ulegał.

Reakcja Blatnego

Z wcześniejszych wypowiedzi Arenbergera wynika, że ma inne podejście niż Blatny do rosyjskiej szczepionki. 

- Wiem o wielu pacjentach, którzy na Sputnika czekają - stwierdził. On sam zaproponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie pacjentów. Były minister Blatny na konferencji prasowej, na której poinformował o swoim odwołaniu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powtórzył, że jest przeciwnikiem podawania szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Blatny swoje odwołanie nazwał politycznym i podkreślił, że premier ma do tego prawo. Stał na czele resortu zdrowia przez pięć miesięcy. Stwierdził, że kierował się tylko swoją profesjonalną wiedzą i decydował na podstawie fachowych danych i analiz. - Mam czyste sumienie - powiedział. Jego zdaniem decyzję premiera można interpretować także w ten sposób, że jeżeli chodzi o pandemię COVID-19, to kraj ma już najgorsze za sobą.

Kim jest nowy minister?

Nowy, czwarty z kolei minister zdrowia w czasie pandemii COVID-19 ma 62 lata, jest lekarzem dermatologiem, dyrektorem szpitala uniwersyteckiego Królewskie Vinohrady w Pradze. Prowadził badania w Niemczech i USA. 

W 2017 roku uzyskał tytuł Lekarza Roku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama