Reklama

Reklama

Minister zdrowia Czech odwołany. Poszło o Sputnika V

Czeski prezydent Milosz Zeman odwołał ministra zdrowia Jana Blatnego. Nowym szefem resortu, czwartym w czasie pandemii COVID-19, będzie Petr Arenberger. Według mediów jedną z przyczyn zmiany jest niezgoda Blatnego na używanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Podczas uroczystości mianowania prezydent podkreślał, że Blatny blokował otrzymanie szczepionek ze Wschodu, które nie są uznawane przez instytucje europejskie. 

- Kto w ten sposób postępuje, szkodzi Republice Czeskiej. Przejmuje odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają w związku z brakiem szczepionek i powolnym szczepieniem - powiedział Zeman i stwierdził, że rosyjską szczepionkę Sputnik V kupują Niemcy, Austria i inne kraje. Odmowę jej używania nazwał "histerią ideologiczną" i apelował do nowego ministra, żeby jej nie ulegał.

Reakcja Blatnego

Z wcześniejszych wypowiedzi Arenbergera wynika, że ma inne podejście niż Blatny do rosyjskiej szczepionki. 

Reklama

- Wiem o wielu pacjentach, którzy na Sputnika czekają - stwierdził. On sam zaproponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie pacjentów. Były minister Blatny na konferencji prasowej, na której poinformował o swoim odwołaniu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powtórzył, że jest przeciwnikiem podawania szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Blatny swoje odwołanie nazwał politycznym i podkreślił, że premier ma do tego prawo. Stał na czele resortu zdrowia przez pięć miesięcy. Stwierdził, że kierował się tylko swoją profesjonalną wiedzą i decydował na podstawie fachowych danych i analiz. - Mam czyste sumienie - powiedział. Jego zdaniem decyzję premiera można interpretować także w ten sposób, że jeżeli chodzi o pandemię COVID-19, to kraj ma już najgorsze za sobą.

Kim jest nowy minister?

Nowy, czwarty z kolei minister zdrowia w czasie pandemii COVID-19 ma 62 lata, jest lekarzem dermatologiem, dyrektorem szpitala uniwersyteckiego Królewskie Vinohrady w Pradze. Prowadził badania w Niemczech i USA. 

W 2017 roku uzyskał tytuł Lekarza Roku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje