Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki w kwarantannie. Michał Dworczyk o szczegółach

- Po tym, jak około godz. 5 nad ranem okazało się, że jeden z funkcjonariuszy SOP ma pozytywny wynik na obecność SARS-CoV-2, premier Mateusz Morawiecki został objęty kwarantanną. Spełnia ją w jednym z rządowych budynków - poinformował podczas briefingu prasowego szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Mimo kwarantanny premier w pełni zrealizował zaplanowane na dziś zadania - przekazał. Jak dodał, szef rządu miał wykonany test na obecność koronawirusa i czeka na jego wynik.

W związku z zakażeniem u współpracownika Mateusza Morawieckiego ma zostać dookreślony krąg osób, które również powinny zostać objęte kwarantanną. - Wydaje się na ten moment, że nikt z członków rządu z zakażonym funkcjonariuszem nie miał kontaktu, to jednak dokładnie ustali sanepid - przekazał szef KPRM.

Do kontaktu Morawieckiego z osoba zakażoną doszło w piątek, 9 października. Od tego dnia - jak poinformował Dworczyk - liczona jest kwarantanna.

- Premier czuje się bardzo dobrze. Wszystko wskazuje na to, że jest zdrowy - powiedział szef KPRM. 

Reklama

Pytania o stan nadzwyczajny

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał zaś, że na ten moment ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w konstytucji.

Rzecznik rządu zwrócił również uwagę, że w Polsce istnieje "obowiązująca już od wielu lat ustawa, która pozwala podejmować określone działania w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego". W ustawie tej - mówił - "rozróżniamy dwa stany: stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii". Przypomniał również, że najpierw w kraju ogłoszony był jeden stan, a następnie drugi, który obowiązuje.

W związku z tym - przekonywał Müller - "mamy wszystkie narzędzia do podejmowania określonych czynności, które są niezbędne do tego, żeby walczyć z epidemią". Dodał, że na ten moment podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyskutowane są właśnie te narzędzia, które są w obecnie funkcjonujących ustawach.

Dworczyk: Spotkanie z opozycją konstruktywne, choć nie zabrakło różnicy zdań

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił także o spotkaniu premiera z opozycją. We wtorek po południu odbyła się wideokonferencja Mateusza Morawieckiego z politykami opozycji poświęcona sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa.

- Chcemy podkreślić, że dla nas w sytuacji pandemii bardzo istotny jest dialog. Chcemy wyjaśniać naszym partnerom rzeczywistą sytuację, jaka jest związana z pandemią. Uważamy, że w tego rodzaju wypadkach trzeba przynajmniej starać się wznieść ponad podziały polityczne i wspólnie pracować po to, żeby móc znaleźć najlepsze rozwiązania, które musimy w tej trudnej sytuacji wypracowywać - mówił szef kancelarii premiera na konferencji prasowej.

Dworczyk wyraził też nadzieję, że partnerzy z opozycji nie będą ulegać pokusie instrumentalnego wykorzystywania sytuacji pandemii, w której znalazła się Polska. - Zależy nam bardzo, żeby wyjaśniać wszystkie wątpliwości, które ewentualnie się pojawiają i są w przestrzeni publicznej artykułowane - zapewnił minister.

Jak ocenił, spotkanie było konstruktywne, choć nie zabrakło też różnicy zdań, "wielokrotnie podkreślanej przez uczestników spotkania". - Niemniej zakładam, że jeśli nie wszyscy, to niemal wszyscy uczestnicy tego spotkania reprezentujący opozycję mieli dobrą wolę - dodał.

- Wierzę, że wspólnie kontynuując te spotkania - bo takie spotkania będą odbywały się cyklicznie - będziemy potrafili lepiej współpracować, spokojniej debatować w Sejmie, ponieważ będą potrzebne kolejne nowelizacje i kolejne propozycje ustawowe, które w związku z Covid-19 trzeba będzie przyjmować - oświadczył Dworczyk.

We wtorek, 13 października, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5068 osób. Zmarło 63 chorych na COVID-19. Najwięcej - 898 zakażeń - zanotowano w województwie małopolskim.

Do tej pory najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w sobotę, 10 października. Ministerstwo Zdrowia przekazało wówczas, że zakażonych jest kolejnych 5300 osób. W niedzielę poinformowano o 4178 nowych zakażeniach, a w poniedziałek o 4394.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama