Reklama

Reklama

Lockdown w Polsce. 40 proc. Polaków popiera takie rozwiązanie. Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu

Nowe obostrzenia na święta wielkanocne. Rząd poinformował o zamknięciu m.in. sklepów wielkopowierzchniowych oraz salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a także żłobków i przedszkoli. Zmniejszony zostanie również limit wiernych w kościołach. Nowe zasady będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że w kraju powinien zostać wprowadzony całkowity lockdown, a połowa społeczeństwa opowiada się za zakazem przemieszczania się na czas Wielkanocy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zamówienie "Wydarzeń" Telewizji Polsat. Polacy zabrali głos także w sprawie szczepień.

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy - podkreślił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że "zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia". 

- Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli - przyznał premier na czwartkowej konferencji. - Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - przekonywał. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że "od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa - one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie, podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach". 

Nowe obostrzenia - pełna lista

Reklama

Sondaż dla "Wydarzeń"

Pracownia IBRIS na zlecenie "Wydarzeń" zapytała Polaków o podejście do restrykcji oraz szczepień. 

50 proc. badanych popiera wprowadzenie zakazu przemieszczania się na czas Wielkanocy (25,1 proc. "zdecydowanie tak" i 25,4 proc. "raczej tak"). Przeciwko takiej decyzji jest 47,6 proc. Polaków (21,5 proc. "raczej nie", 26,2 proc. "zdecydowanie nie"). 1,8 proc. ankietowanych nie miało zdania w tym temacie.

Za wprowadzeniem całkowitego lockdownu w kraju opowiada się 40,8 proc. Polaków (16,4 proc "zdecydowanie tak", 24,4 proc. "raczej tak"). 54,7 proc. ankietowanych nie zgadza się na pełne zamknięcie kraju (28 proc. "raczej nie" i 26,7 proc. "zdecydowanie nie").

Na pytanie, czy zamierza Pan/i się zaszczepić, 61,4 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 25,1 proc. nie wyraża takiej chęci. 10,1 proc osób biorących udział w badaniu jest już po szczepieniu

W badaniu Polacy zostali również zapytani o podejście szczepionki firmy AstraZeneca. 54,3 proc. ankietowanych zadeklarowała chęć zaszczepienia tym preparatem. 27 proc. respondentów była przeciwnego zdania. Wśród osób poproszonych o opinie 18,6 proc. wstrzymało się od odpowiedzi.

Najnowszy bilans

W Polsce stwierdzono 34 151 nowych przypadków koronawirusa - podał w czwartek resort zdrowia. To rekordowy dzienny wynik od początku pandemii. 

Ładowanie...

W czwartek odnotowano też trzy inne rekordy dotyczące liczby zajętych łóżek, respiratorów, a także wykonanych szczepień. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 520 pacjentów. Liczba zdiagnozowanych przypadków SARS-COV-2 w naszym kraju wzrosła tym samym do 2 154 821, a zgonów do 50 860. 

Ładowanie...

Do tej pory wykonano w sumie 5 381 726 szczepień.

Ładowanie...

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama