Reklama

Reklama

Leczenie COVID-19. Baricytynib zmniejsza ryzyko zgonu o 46 procent

"Baricytynib (lek do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych) znacząco (o 46 procent) zmniejsza ryzyko zgonu u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 otrzymujących inwazyjną wentylację mechaniczną lub ECMO. Trwa procedura oceny w EMA" - podał na Twitterze doktor Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak poinformował "European Pharmaceutical Review", hospitalizowanym pacjentom pod respiratorami, którzy dostawali Olumiant koncernu Eli Lilly (baricytynib) - lek do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych - ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w ciągu 28 dni spadło o 46 procent w porównaniu do osób otrzymujących placebo.

W badaniu COV-BARRIER uczestniczyło 101 dorosłych pacjentów. 39,2 procent z nich, którym podano baricytynib, zmarło w ciągu 28 dni, w porównaniu z 58 procentami badanych w grupie dostającej placebo.

"Ważna opcja leczenia"

- Ponieważ dane z COV-BARRIER stały się publiczne, coraz bardziej oczywistym jest, że leczenie baricytynibem może pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów niektórych z pacjentów przebywających w stanie krytycznym. Lek ten stanowi ważną opcję leczenia - skomentował dr E. Wesley Ely z Vanderbilt University Medical Center, współautor badania.

Reklama

Eli Lilly and Company zamierza opublikować szczegółowe wyniki w specjalistycznym czasopiśmie oraz przedstawić je na medycznych prezentacjach w nadchodzących miesiącach. Dane będą udostępniane również odpowiednim jednostkom w USA, UE oraz innych lokalizacjach geograficznych.

Obecnie, w sytuacjach awaryjnych, w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach baricitinib dopuszczono do leczenia COVID-19 u hospitalizowanych dorosłych i dzieci.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne