Reklama

Reklama

Kwarantanna z powodu COVID-19. Nowe zasady, ile trwa kwarantanna?

Kwarantanna z powodu COVID-19 niedługo zostanie skrócona. Nowe zasady dotyczące izolacji i kwarantanny weszły już w życie w innych krajach Europy, gdzie z różnych przyczyn podjęto decyzję o szybszym zwolnieniu z nich niektórych osób, a w Polsce? O zmianach poinformowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Ile teraz trwa kwarantanna, kto na nią trafia, a jak będzie już niedługo? Jak wygląda kwarantanna domowników i osób zaszczepionych? Wyjaśniamy!

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a pozytywny wynik testu na COVID-19 naturalnie wiąże się z kwarantanną lub izolacją

Dowiadując się, że musimy ją odbyć, często jesteśmy zagubieni, ponieważ nie jesteśmy pewni, ile trwa domowa kwarantanna, dla kogo tak właściwie jest, jak wygląda kwarantanna osób zaszczepionych, a jak domowników, którzy przebywają z zarażoną osobą. 

Kto trafia na kwarantannę z powodu COVID-19? Na czym polega różnica pomiędzy izolacją a kwarantanną i jak będą wyglądać nowe zasady kwarantanny, zgodnie z piątkową decyzją polskiego rządu, który wziął przykład z innych europejskich państw, znacznie skracając kwarantannę

Reklama

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedzieli również inne zmiany. 

Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje, których szukacie w internecie na temat postępowania w przypadku zarażenia koronawirusem.

Kwarantanna a izolacja. Jaka jest różnica?

Kwarantanna czy izolacja? Różnica pomiędzy jednym oraz drugim pojęciem nie dla wszystkich jest oczywista, a to przecież kluczowa sprawa, jeśli chodzi o COVID-19.

Kwarantanna jest odosobnieniem zdrowej osoby, która miała kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, ponieważ mogło dojść wówczas do zarażenia. Nakłada ją inspekcja sanitarna.

Jeśli nie wystąpią objawy, trwa obecnie 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym skierowana na nią osoba miała kontakt z osobą, u której stwierdzono dodatni wynik testu na koronawirusa. W nielicznych, uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna ma prawo podjąć decyzję o skróceniu kwarantanny. Niedługo jednak kwarantanna zostanie skrócona z 10 do 7 dni. 

Izolacja polega natomiast na odosobnieniu jednej osoby albo grupy osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem za pomocą wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. 

Izolacja przy COVID-19 ma uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Najczęściej również trwa 10 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu w przypadku bezobjawowej choroby. Jeśli występują objawy, izolacja może skończyć się najwcześniej minimum dobę po ustąpieniu objawów infekcji, jednak nie wcześniej niż po 10 dniu izolacji. Zgodnie z decyzją rządu, czas izolacji pozostaje bez zmian. 

Kwarantanna: Dla kogo? Kto trafia na kwarantannę?

Dla kogo kwarantanna? Trafiają na nią osoby, u których istnieje podejrzenie zarażenia koronawirusem. 

Jeśli zatem nie wracamy zza granicy, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, ani nie zamieszkujemy z nią, nie dostaniemy skierowania na kwarantannę.

Kto jeszcze trafia na kwarantannę? Co z kwarantanną zaszczepionych, osób wracających z zagranicy lub kwarantanną domowników? Jakie są nowe zasady kwarantanny? 

Kwarantanna domowników, kwarantanna zaszczepionych

Kwarantannę domową odbywają współmieszkańcy chorego od czasu uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa do siedmiu dni po zakończeniu izolacji zarażonej osoby. Nie muszą jednak poddawać się jej ozdrowieńcy, lekarze oraz inne osoby, które wykonują zawody medyczne.

A kwarantanna zaszczepionych? Osoby w pełni zaszczepione, które mieszkają z chorym na SARS-CoV-2, mają obowiązek wykonania testu diagnostycznego, którego negatywny wynik, kończy ich kwarantannę. Pozytywny wynik testu na koronawirusa u osób zaszczepionych wysyła je na izolację. 

Kwarantanna dla osób wracających zza granicy

Ile trwa kwarantanna dla osób podróżujących pomiędzy Polską a państwami Unii Europejskiej, strefy Schengen albo Turcji? 10 dni, chyba że jesteśmy w pełni zaszczepieni i okażemy certyfikat, jesteśmy ozdrowieńcami i mamy dokument, który to potwierdza, albo przedstawimy negatywny wynik testu na koronawirusa, poświadczony unijnym dokumentem zrobionego nie wcześniej niż dwie doby przed przekroczeniem granicy. 

Z kwarantanny dla osób wracających zza granicy z niniejszych państw są również zwolnione dzieci do lat 12, które podróżują z zaszczepionymi dorosłymi. 

W przypadku nałożenia kwarantanny, po 48 godzinach można wykonać test RT-PCR lub antygenowy, który w przypadku negatywnego wyniku, zwalnia z niej.

W przypadku powrotów spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcji, należy wykonać test na COVID-19 i przedstawić jego negatywny wynik, niezależnie od tego, czy jesteśmy zaszczepieni czy nie. Nie może być on starszy niż 24 godziny. W przeciwnym razie obowiązuje 14 dniowa kwarantanna, w trakcie której najwcześniej w 8 dniu można wykonać test RT-PCR albo antygenowy, który może z niej zwalniać w przypadku negatywnego wyniku. 

Kwarantanna: Nowe zasady ogłosili Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki

W poniedziałek 17 stycznia 2022 rzecznik polskiego rządu Piotr Müller wypowiedział się na temat długości okresu kwarantanny w Radiu Plus.

W niektórych krajach Europy obserwujemy tendencję do skracania okresu kwarantanny i wygląda na to, że Polska również pójdzie w tym kierunku.

– mówił Piotr Müller, który nie wyklucza tego, że polski rząd również w przyszłości postanowi skrócić kwarantannę.

 – zdradził, zapytany o to, ile miałaby ona trwać po wprowadzeniu nowych zasad.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz również poinformował, że trwa praca nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny.

 

W piątek podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki wyjaśnili, że zaczynają obowiązywać nowe zasady postępowania z uwagi na większą liczbę zachorowań w kraju.

Oprócz skróconej do 7 dniu kwarantanny, rząd wprowadził darmowe testowanie w aptekach opłacane przez NFZ. Nie trzeba będzie mieć na nie skierowania, a wynik testu będzie wpisywany w EWP. 

Osoby, które przechodzą zakażenie COVID-19 w wieku powyżej 60 lat, w przeciągu 48 godz. będą musiały być zbadane przez lekarza POZ. Zwiększy się też liczba łóżek w szpitalach oraz zespołów ratownictwa medycznego. Podobnie jak liczba kontroli policyjnych. Więcej informacji o zmianach przeczytacie tutaj. 

Kwarantanna: Nowe zasady za granicą

Gdzie jeszcze obowiązują już nowe zasady kwarantanny i izolacji po zakażeniu COVID-19? 

Oprócz Polski, wprowadza je coraz więcej europejskich państw, w tym m.in. Czechy, gdzie przy bezobjawowym koronawirusie izolacja oraz kwarantanna skrócone zostały z 14 do 5 dni. Później, należy nosić maseczkę FFP2 przez drugie tyle, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko przenoszenia choroby. 

W Anglii zastosowano inne rozwiązanie. Od piątego dnia izolacji istnieje tam możliwość wykonania testu antygenowego i w przypadku, jeśli kolejny test zrobiony w następnej dobie również jest negatywny — można przerwać izolację. 

W Szwajcarii natomiast rząd został niejako postawiony przy ścianie, z uwagi na niedobór pracowników. W obawie o gospodarkę zdecydowano więc, że zarówno kwarantanna, jak i izolacja powinny zostać skrócone do pięciu dni.

Czytaj również:

Koronawirus: Pracownicy bez przyjęcia trzeciej dawki szczepionki nie otrzymają wynagrodzenia?

Koronawirus: Austria wprowadza obowiązkowe szczepienia

Koronawirus: Ile teraz będzie trwała kwarantanna w Polsce? Lista zmian

Zobacz także:


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy