Reklama

Reklama

Kraje Unii reagują na decyzję EMA. Co zrobią w sprawie szczepień?

Jak poinformował m.in. premier Włoch Mario Draghi po oświadczeniu EMA, włoska służba zdrowia w piątek wznowi szczepienia AstraZenecą. Władze Szwecji, Norwegii i Danii nadal wstrzymują się przed powrotem do szczepień tym preparatem.

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca we Włoszech zostaną wznowione w piątek - zapowiedział premier Mario Draghi po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, które mówi, że szczepionka ta jest bezpieczna i skuteczna. Podkreślił, że rząd z satysfakcją przyjął to stanowisko.

Szwecja, Norwegia i Dania nie wznowią szczepień

- Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki - powiedział dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Reklama

Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. - Dokładnie ocenimy, czy istnieje związek między szczepionką a przypadkami niepożądanych skutków ubocznych. Decyzję wydamy najpewniej pod koniec przyszłego tygodnia - zapewniła.

Nieco wcześniej do opinii EMA w sprawie AstraZeneki mogą ustosunkować się władze zdrowotne Danii. - Dziś wieczorem oraz jutro organizujemy spotkania z Krajową Radą ds. Zdrowia, a później ogłosimy, w jaki sposób będziemy postępować - stwierdziła Tanja Lund Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

W Szwecji Szpital Uniwersytecki w Lund poinformował w czwartek o pierwszym w tym kraju przypadku śmierci osoby po szczepieniu AstraZenecą. Według mediów u 60-letniej pacjentki wystąpiły zakrzepy krwi oraz krwawienia. Przypadek ten analizuje szwedzki Urząd ds. Produktów Medycznych. W Norwegii potwierdzono wcześniej dwa zgony u osób, które zostały zaszczepione AstraZenecą, a w Danii jeden taki przypadek.

Co zrobią na Litwie, a co we Francji?

Po ogłoszeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, Litwa i Łotwa w piątek wznowią szczepienia tym preparatem - poinformowali w czwartek szefowie resortów zdrowia obu krajów.

Na Litwie szczepienia szczepionką AstraZeneki od teraz będzie się jednak odbywało na zasadach dobrowolności.

- W celu okazania zaufania do szczepionki AstraZeneca uzgodniliśmy, że w poniedziałek publicznie zaszczepieni zostaną prezydent Gitanas Nauseda, przewodnicząca Seimas Viktorija Czmilyte-Nielsen, premier Ingrida Szimonyte i ja - oznajmił litewski minister zdrowia Arunas Dulkys.

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie od piątku lockdownu w 16 z ok.100 departamentów kraju. Epidemia przyspiesza - oznajmił. Szef rządu zapowiedział też, że w kraju wznowione zostaną szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.

Władze Irlandii z kolei liczą na to, że w piątek będą mogły podjąć decyzję w sprawie ewentualnego wznowienia szczepień preparatem AstraZeneca - poinformował zastępca głównego lekarza kraju Ronan Glynn.

Decyzja Niemiec

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował, że także jego kraj wraca do szczepienia przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca.

Spahn chce we współpracy z firmą AstraZeneca i Instytutem Paula Ehrlicha (PEI), krajowym regulatorem ds. szczepionek, zaktualizować arkusz informacyjny na temat szczepień, dostępny dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Tam, gdzie w piątek objaśnienie nie będzie jeszcze dostępne, powinny być udzielane ustne wyjaśnienia.

Hiszpania i Portugalia

Do grona krajów, które zdecydowały o przywróceniu szczepień, dołączyły Hiszpania i Portugalia. Podczas konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że czwartkowa pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków produktu AstraZeneki była decydująca dla władz sanitarnych jej kraju.

Darias zastrzegła, że wznowienia szczepień dawkami AstraZeneca należy się spodziewać jednak dopiero od środy. Dodała, że konieczne będzie sprecyzowanie przez kierowany przez nią resort grup, które będą mogły przyjmować ten produkt.

Reprezentująca resort zdrowia Portugalii Graca Freitas wyjaśniła podczas wieczornej konferencji prasowej w Lizbonie, że już w piątek należy spodziewać się podawania dawek tego preparatu w punktach szczepień.

W Bułgarii okazało się, że powodem zgonu nie była szczepionka

Godzinę po czwartkowej konferencji prasowej Europejskiej Agencji Leków szef bułgarskiej Agencji ds. Leków Bogdan Kiriłow podkreślił, że istnieją wszelkie podstawy do zniesienia ubiegłotygodniowego zakazu wykorzystywania preparatu AstraZeneca.

W miniony piątek szczepienia preparatem AstraZeneca zawieszono w wyniku decyzji premiera Bojko Borisowa. Później podano, że przyczyną była śmierć 57-letniej kobiety 14 godzin po zaszczepieniu. We wtorek poinformowano o kolejnej śmierci - 47-letniego mężczyzny 11 dni po zaszczepieniu. W czwartek władze medyczne podały, że w obu przypadkach zgon nie był spowodowany szczepionką.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama