Reklama

Reklama

Koronawirusa stworzono sztucznie? Tak uważa 2/3 Ukraińców

Dwie trzecie Ukraińców uważa, że koronawirus był stworzony sztucznie, a prawie 40 proc. - że został celowo rozprzestrzeniony po świecie - wynika z opublikowanych w piątek rezultatów sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

Instytut wyjaśnia, że ankietowanym dano do wyboru warianty odpowiedzi na temat pochodzenia koronawirusa. 37 proc. uczestników badania wskazało na wersję, według której koronawirus był "specjalnie stworzony i umyślnie rozprzestrzeniony po świecie w celu zmniejszenia liczby ludności i/lub zaszkodzeniu poszczególnym krajom". 29 proc. uczestników badania wskazało na odpowiedź, zgonie z którą wirus był "stworzony sztucznie w laboratorium, ale rozprzestrzenienie na świecie było przypadkowe". W ten sposób - jak podkreśla instytut - 66 proc. wybrało odpowiedź, zgodnie z którą wirus był stworzony sztucznie.

Reklama

18 proc. wybrało wariant, według którego koronawirus powstał w sposób naturalny, a następnie rozszedł się po świecie. Pozostali ankietowani wskazali na inne wersje wydarzeń, odmówili odpowiedzi lub stwierdzili, że trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.

Spośród tych, którzy twierdzą, że koronawirusa stworzono w laboratorium, ale rozszedł się po świecie przez przypadek, najwięcej - 70 proc. - uważa, że powstał on w Chinach, 5 proc. - w USA, a 3 proc. - w Rosji.

Prawie połowa tych, którzy uważają, że wirus był rozprzestrzeniony celowo, nie odpowiedziało na pytanie w sprawie tego, kto według nich miałby być za to odpowiedzialny. 26 proc. wskazało Chiny, 11 proc. USA, 4 proc. Rosję, a 2 proc. - "światowy rząd".

Badanie przeprowadzono na przełomie maja i czerwca. Przepytano 2000 osób.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy